Daily Archives: 7. априла 2012.

Благовијести слава храма у Дубровнику

Српска православна црквена општина у Дубровнику, од свог службеног постојања, прославила је на Благовијести своју 222. Крсну славу. Уз присуство лијепог броја благочестивог народа служио је Његово Преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Господин Григорије уз саслужење игумана тврдошког господина Саве и дубровачких пароха о. Славка Зорице и Горана Спаића и ђакона Владимира Вукановића, а уз анђелску пјесму хора „Св. Василије Острошки и Тврдошки“, под управом проф. Стојанке Гудељ. Епископ је у надахнутој бесједи поучио вјерни народ, истичући значај празника за наше спасење, наглашавајући смјерност Пресвете Богородице која се огледа у њеном одговору арханђелу Гаврилу: Ево слушкиње Господње – нека ми буде по ријечи твојој (Лк 1,38). Тим ријечима је показала свим хришћанима примјер како се живи у послушности Богу, што ће касније наш народ преточити у изреку да је „увијек боље оно што Бог хоће него што људи желе:“

За трпезу љубави и послужење народа побринуо се старешина храма протојереј – ставрофор Горан Спаић са члановима Црквеноопштинског одбора. Празник, служба Епископа и молитвено расположење допринијело је радости свих присутних, баш онако како је архангел Гаврило најавио Пресветој Дјеви Марији ријечима: Радуј се, благодатна! Господ је с тобом… (Лк 1,28). Јер ако је Бог с нама, ко ће на нас?

„Све је свето и честито били и миломе Богу приступачно“.

Еп. Атанасије – Бесједа на Благовијести у Херцеговачкој Грачаници

Св. Арх. Литургија у храму Херцеговачка Грачаница

На празник Благовијести умировљени Епископ ЗХиП Атанасије служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Херцеговачка Грачаница, којој је данашњи празник и храмовна слава. У цркви, препуној народа и дјеце, присутни су били и овогодишњи учесници манифестације „Дучићев дан“. Послије читања Светог јеванђеља Епископ се вјерном народу обратио надахнутом бесједом.

У току Литургије служен је и помен на гробу у цркви, нашем великом пјеснику Јовану Дучићу. По обиласку литије око храма, пререзан је славски колач. Свечаност је настављена на платоу промоцијом књига Матије Бећковића „Најскупља српска реч“, на којој су говорили проф. др Јован Делић и Драган Хамовић.

Вриједни домаћини су за све присутне, у Дому на Црквини, припремили славску трпезу.

Благовештење слава Манастира Житомислић

Манастир Благовјештења Пресвете Богородице – Житомислић, прославио је данас, 07. априла 2012. године, своју Крсну славу. Свету Литургију је служио архимандрит Герман (Богојевић), игуман манастира Крка, уз саслужење архимандрита Данила (Павловића), игумана манастира Житомислић, архимандрита Лазара (Лазаревића), ректора Богословије у Фочи, јеромонаха Андреја (Ковачевића), игумана Манастира Светог Георгија на Равној Романији, протојереја-ставрофора Радивоја Круља те свештеника и свештеномонаха епархије захумско-херцеговачке. Ове године на славу су дошли и матуранти Богословије Светог Петра Дабро-Босанског из Фоче са својим ректором и господом професорима те својим пјевањем увеличали литургијско славље.

Послије читања светог Јеванђеља, архимандрит Данило се обратио окупљеном народу са пригодном бесједом у којој је посебно нагласио значај данашњих празника – Благовијести и Лазареве суботе, указавши на важност битствовања манастира Житомислић, како кроз вијекове, тако и данас, међу православним Србима у Мостару и околини.

По одслуженој Литургији, обављено је освећење и ломљење славског колача, пред црквом након чега је услиједио културни програм у порти манастира. Поред сплета народних игара коју су извели КУД Гусле из Мостара, наступио је и етно састав Кимвал из Фоче који се публици представио са више композиција из свог репертоара. У овом саставу пјевају и свирају богослови и дјевојке из средњошколског центра овога града

Домаћини су за све госте припремили празничну трпезу у новоизграђеном конаку. Поред поменутих игумана уважени гости славе били су Фра Ико Скоко, гвардијан фрањевачког самостана из Мостара, Г. Драган Давидовић, директор Радио-телевизије Републике Српске, српски официри у оружаним снагама БиХ бригадир Бранко Рашета, мајор Душан Лужајић и пуковник Александрар Лучић те многобројни војници, добротвори и пријатељи манастира.