Daily Archives: 15. априла 2012.

Изложба васкршњих јаја

Поводом највећег хришћанског празника Васкрса, у Епархијском дому у Требињу приређена je традиционална изложба васкршњих јаја, која је привукла велики број дјеце и ликовних умјетника. Осим природних, изложена су и јаја од дрвета, керамике и других материјала. Отварајући изложбу јереј Дражен Тупањанин је подсјетио да је јаје симбол живота. „Васкрс је радост живота, јер са Христосом и ми васкрсавамо“ рекао је Тупањанин.

Шеста по реду изложба васкршњих јаја је продајна, а средства од продаје намјењена су Дјечијем одјељењу требињске Опште болнице. Вечерашњој изложби предходило је свечано васкршње вечерње са читањем Јеванђеља, које је служио умировљени епископ Атанасије са свештенством и монаштвом епархије Захумско – херцеговачке и приморске.

извор: СРНА

фото: Далиборка Илић

Свечано прослављена Пасха у Требињу

Јутрос је велики Саборни Храм Преображења Господњег био мален да прими све вјернике који дођоше да прославе свето Христово Васкрсење. Свету Литургију служио је епископ Григорије уз саслужење цјелокупног братства саборног храма. Предходних дана на Велики Четвртак и Велики Петак и Велику Суботу кроз требињски храм прошло је јако пуно вјерника, а на сам Васкрс причестило се близу 2500 причасника.Кишно вријеме није спријечило људе жељне Радости Христове да дођу и саучествују у Светој Евхаристији и баш као што је Господ пустио благослов на жедну земљу, тако је и пустио благослов на наше душе жедне воде живе. Уз благослов Патријарха Иринеја који је народу пренио наш епископ Григорије и радосне поздраве Христос Васкрсе понијели смо благослов празника својим домовима и најмилијима.

Јереј Александар Илић

Фото Божо Морић

Васкрс у Мостару

На празник Васкрсења Христовог Владика Атанасије служио је свету Архијерејску Литургију у  Храму Рођења Пресвете Богородице (Старој Цркви) у Мостару уз саслужење протојереја ставрофора о Радивоја Круља, јереја Бранимира Боровчанина, те ђакона Марка Гојачића и Порфирија Гргића. Литургији је присуствовало велики број вјерника. У току Свете Литургије Владика Атанасије се обратио вјерницима празничном бесједом. Након Литургије Владика Атанасије је обишао градилиште Саборне цркве Свете Тројице и Владичански двор.

Исти дан служено је Вечерње које је служио уз присуство Епископа ЗХиП господина Григорија, игуман Саво уз саслужење јереја Дражена Тупањанина, јереја Милана Унковића те ђакона Марка Гојачића. Вечерњем су присуствовале монахиње Петропавловог манастира, као и представници католичке цркве дон Анте Лубурић и фра Ико Скоко. Након читања Јеванђеља по Јовану на четири различита језика, Владика Григорије је свим присутним подијелио васкршња јаја. Уз традициналан поздрав Христос васкрсе, Ваистину Васкрсе !

Васкрс у Љубињу

Празник Васкрсења Христовог свечано је прослављен у храму Рођења Господа Исуса Христа у Љубињу. Празнично јутрење и Свету Литургију служили су свештеник Младен Жуловић и ђакон Саша Којовић, са почетком у 5 часова. Велики број вјерника је дошао у овој пасхалној ноћи и узео учешћа у прослави празника.

Христос Васкрсе!
Ваистину Васкрсе!

Васкрс у Манастиру Добрићево

У манастиру Добрићево је и ове године, свечано, прослављен највећи хришћански празник – Васкрсење Христово. Заједно са оцем Синишом Шаренцем и мати игуманијом Теклом вјерни народ је усхићено пјевао најљепшу пјесму човјечанства: „Христос Васкрсе из мртвих…“ радујући се том чудесном догађају. Након причешћивања Светим Христовим Тајнама и благодарног изласка сви заједно су наставили славље у манастирској трпезарији уз припремљену трпезу и традиционално куцање јајима.