Daily Archives: 3. јуна 2012.

Еп. Григорије – Бесједа на Тројчиндан 2012. у Мостару

Посјета учесника 10. Унеско самита шефова држава

У склопу 10. Унеско самита шефова држава земаља југоисточне Европе под називом „Вјерско и културно-историјско наслијеђе као основа интезивније сарадње међу државама“ делегација у саставу пресједавајући предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић, предсједник Црне Горе Филип Вујановић, Македоније Ђорђе Иванов и остали учесници посјетила је градилиште Саборне цркве Свете Тројице у Мостару.

Делегацију је дочекао Епископ ЗХиП господин Григорије са мостарким свештенством, који их је упознао са историјом Саборног храма и животом Срба у долини Неретве.

Тројичиндан у Мостару

У недјељу 3. jуна 2012., прослављена је Света Педесетница-Тројичиндан, када су се поново зачула звона са Саборног Храма након двије деценије. Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ ЗХиП господин Григорије уз саслужење игумана житомислићког Данила, игумана тврдошког Саве, протојереја-ставрофора невесињског Алексе Зубца, те цјелокупног свештенства мостарско-неретванског намјесништва. Литургијско славље увеличали су хорови Православног богословског факултета из Београда и богословије „Светог Кирила и Методија“ из Призрена. Литургији су присуствовали и представници других религијских заједница, као и угледни људи из јавног живота БиХ, те многобројни народ из свих крајева Епархије као и из дијаспоре.

Кум овогодишње славе био је господин Александар Ћириловић, који је са прошлогодишњим кумом Браниславом Савићем пресјекао славски колач. Након тога услиједио је пригодан културно-умјетнички програм, на коме су учествовала дјеца из музичке школе у Требињу, као и домаћини СПКУД „Гусле“ из Мостара са својом фолклорном секцијом.

Славска трпеза била је постављена за све присутне. У поподневним часовима Епископа Григорија посјетио је умировљени Епископ Атанасије који је том приликом домаћинима честитао славу.

Бесједа Епископа Григорија

Тројчиндан у Гацку

У Гацку је веома свечано прослављен празник Силаска Светога Духа на Апостоле-крсна слава Саборног храма и Општине Гацко. Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Преосвештени Владика Атанасије (Јевтић), уз саслужење гатачких свештеника Велимира Ковача и Данила Дангубића, пароха автовачког Небојше Коловића, ђакона Павла Ратковића и гатачког ђакона Милана Стањевића, уз прислуживање гатачких чтечева Славка Лаловића, Драгана Куљанина и Вељка Копривице и уз учешће великог броја православних хришћана.

Након Свете Литургије, већ традиционално, градом је прошла свечана литија. Преосвештени Владика пререзао je крсни хљеб на платоу испред Саборног храма који је у изградњи. Након литије услиједио је пригодан програм на чијем је самом почету, начелник општине Гацко господин Милан Радмиловић, поздравио присутне.

Сви присутни су имали прилику да се окријепе послужењем и ручком који су домаћини, поводом своје славе, срдачно и издашно припремили.

Тројичиндан у Добрићеву

Вечерњим богослужењем, које су служили протојереји-ставрофори Миленко Спремо и Милутин Андрић и свештеници Милан Унковић и Синиша Шаренац, почео је Тројичиндански сабор у манастиру Добрићево. Након литургије, коју је служио о. Синиша Шаренац, , у циљу очувања традиције и народних обичаја, уприличен је богат културни и такмичарски програм у коме су учешће узеле билећке фолклорне и пјевачке групе. За госте је послужен свечани ручак. И ове године Тројичиндански сабор одржан је под покровитељством општине Билећа.