Daily Archives: 16. јуна 2012.

Обиљежавање двадесетогодишњице Невесињске бригаде

У организацији општине Невесиње и општинске борачке организације 15. и 16. јуна 2012. године у Невесињу је обиљежена двадесетогодишњица од оснивања невесињске бригаде. Сјећање на улогу ове бригаде за Невесиње, читаву Херцеговину и шире освјежено је свечаном академијом 15. и округлим столом 16. јуна у којима су живо бесједничко учешће узели људи који су били актери страшних ратних догађаја у протеклом рату. На академији је бесједио владика Атанасије (Јевтић) који је тјешио, храбрио и помагао народ и војску овог краја у најтежим тренуцима.

16. јуна све званице и домаћини узели су најприје учешћа у литургијском сабрању и парастосу за погинуле у предходном рату. Литургија и парастос служени су у храму светог Василија Острошког и крипти новомученика просијавших из рода нашег, у којој су уписана имена свих који су на невесињском фронту положили своје животе за ближње своје и свету слободу. Дан сјећања настављен је полагањем цвијећа на спомен обиљежју и рефератима за „округлим столом“ најодговорнијих људи у Невесињу у то вријеме. У рефератима је пружена јасна слика о улози невесињске бригаде за наш народ и то гледано из политичког, војног, локалног, регионалног, међународног и многих других углова посматрања.