Daily Archives: 17. јуна 2012.

Света Aрхијерејска Литургија у Саборном храму у Требињу

У недељу другу по Духовима, 17. јуна 2012. године Господње, када наша Света Црква прославља Светог Митрофана првог патријарха цариградског; Св. мироносице Марту и Марија, сестре Лазареве; Св. Јоаникија Црногорског и Светог мученика Ђорђа (Богића), Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Преображења Господњег у Требињу служио је Његово Преосвештентво Епископ Захумско-херцеговачки и Приморски Г. Григорије, коме су саслуживали свештенство и ђаконство овога храма. Црква је била испуњена вјерним народом који се сабрао око Св. Тајни Христових. Послије читања Светог Јеванђеља, Епископ се вјерном народу обратио бесједом. Налазећи се у првој недељи Петровског поста (који се још назива и Петровдански пост, Апостолски пост, Пост Светих Апостола), велики број вјерника се причестио Светим Тајнама.

Појао је хор Св. Василије Острошки и Тврдошки, под управом проф. Стојанке Гудељ, уз подршку пјевнице за којом је поред свештенства и ђаконства појао секретар Епископа г. Мирослав Бошковић.

Послије Свете Литургије, уз послужење и разговор, вјерници су се заједно са својим Епископом окупили у порти храма.

Српска православна
Црквена општина у Требињу

Света Литургија у Мостару и Бијелом Пољу

У другу недјељу по Педесетници служена је света Литургија у храму Рођења Пресвете Богородице на Бјелушинама и у Вазнесењском храму у Бијелом Пољу, након које су ученицима основне школе подијељене годишње дипломе за редовно похађање и изузетан успјех на часовима Православне вјеронауке. За дјецу је уприличено пригодно послужење, а као награда за њихов труд и рад договорена је и једнодневна екскурзија ка херцеговачким светињама. Тако се литургијским слављем и заслуженим наградама завршила још једна школска година у срцу Подвележја, а храмовне старјешине су поздравиле и благословиле и садашње и будуће трудбенике Православне вјеронауке.