Daily Archives: 21. јула 2012.

У селу Ждријеловићи – Љубомир освећен храм Светог Архангела Гаврила

На велику радост мјештана села Ждријеловићи, али и на радост читаве Цркве васељенске, у суботу 21/08. јула 2012.године, освештан је један од најстаријих храмова на овом поднебљу, храм Светог Архангела Гаврила, кога су из темеља обновили и велелепно украсили мјештани овога села.

Храм је заблистао у свој својој љепоти, након темељне обнове, која је уз благослов и несебичну помоћ Епископа З.Х.иП. Г.Г. Григорија, као и надлежног пароха протојереја-ставрофора Милутина Андрића, трајала мало дуже, али и видно квалитетније, не штедећи труда и средстава на сваком и најмањем детаљу. Управо због тога, данас, мјештани овога села, које је иначе једно од осам села која су смјештена у Љубомирском пољу, могу да се похвале изузетно лијепом светињом у којој ће, на славу Божију, да се окупљају сва садашња и будућа покољења.

Највише сељана овог херцеговачког поднебља броји из породица Лечић, као и породица Сушић и Милић. Домаћини овогодишње прославе освештања и славе новообновљеног храма су породица Лечић, која се веома срдачно и непоштедно потрудила да домаћински свакога дочека и угости.

Централни догађај читаве прославе је свакако, Света Архијерејска Литургија коју је служио Његово преосвештенство Еп.З.Х. и П.Г.Г.Григорије. Преосвећеном Владици саслуживало је 13 свештеника, како наше, тако и епархија жичке и будимљанско-никшићке,а од тога и два игумана, Косијеревски и Завалски, као и три ђакона, уз учешће великог броја народа из свих крајеве Херцеговине. На самом почетку богослужења обављено је освећење храма, а у току светог богослужења причестио се велики број вјерних, међу којима велики број дјеце. У току богослужења својом Архипастирском бесједом сабраном народу обратио се преосвећени Владика Григорије.

Након Свете Литургије приступило се трпези љубави која је припремљена за преко 600 људи. За трпезом је преломљен славски колач и освећено је славско жито, а све присутне поздравио је надлежни парох протојереј-ставрофор Милутин Андрић. Он је изразио свима благодарност, а најприје самоме Богу и преосвећеном Владици, на духовној радости која је свима овим даном и светим чином указана, пожељевши топлу добродошлицу свима на ово духовно заједничарење.

На крају ћемо, свакако поменути и богат културно-умјетнички програм који је изведен на платоу поред новообновљеног храма, а особито звуке гусала и народне ганге која се протезала и у самим шаторима стварајући тако незаборавну атмосферу.

Света Литургија у селу Бјеловчина код Коњица

У суботу 21. јула 2012.г., на празник Светог Великомученика Прокопија, у селу Бјеловчина код Коњица у новобновљеној Капели Св. Великомученика Прокопија служена је Света Литургија . Свету Литургију служио је парох коњички јереј Милан Бужанин. Светој Литургији присуствовало је око седамдесет људи, пријератних становника овог и околних села. У Бјеловчини су до протеклог рата Срби били већинско становништво , а сад тамо не живи нити једна породица . Послије Свете Литургије домаћини , пријератни становници овог села , припремили су за све присутне трпезу љубави.