Daily Archives: 2. августа 2012.

Слава храма у Месарима

У Храму Светог Пророка Илије у Месарима, на дан славе храма Илијин дан 02.08.2012.године, служена је Св.Литургија са почетком у 10 и 30 часова. Свету Литургију је служио парох Треће требињске, односно месарске парохије, протојереј-ставрофор Момчило Пејчић.  Литургији су  присуствовали двадесетак вјерника, махом мјештана овог краја и делегације Општине Требиње у следећем саству: г-дин Стеван Бекан – начелник одјељења за стамбено-комуналне послове и г-дин Рајко Ћапин начелник одјељења за борачко-инвалидску заштиту Општине Требиње. Након Свете Литургије обављено је освећење и ломљење славског , а послије је у наставку услиједило народно весеље. Захваљујемо се свима који су увеличали овај празник својим присуством и са нама се искрено радовали и веселили овом великом Хришћанском празнику.

Црквени Одбор Храма Светог Илије Пророка у Месарима-Требиње

Слава храма на Јасену

Данас нас благодат Светога Духа сабра, запјевало се и овога пута испред храма на Јасену гдје је свечано прослављена храмовна слава Св. Пророка Илије, уз присуство окупљених житеља овога мјеста. Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј-ставрофор Милутин Андрић, у току које се причестио већи број вјерника.

Послије литије око храма и резања славског колача вјерницима се обратио прота Милутин са надахнутом пастирском бесједом и честитајући окупљеним вјерницима славу, а посебно овогодишњим домаћинима породици Крунић.

На крају сви присутни су сјели за трпезу љубави гдје се уз пјесму, у братској слози и љубави дуго радовало и веселило, славећи Господа и Његовог угодника Св. Пророка Илију.

Владимир Леро

Илиндан – Слава цркве у Требиовима

Св. пророк Илија свечано је прослављен и ове године у селу Требиово код Требиња. Св . Липургиу служили су о . Нилола Јанковић и ђакон Зоран Алексић,  уз присуство великог броја вјерника. Преломљен је и славски колач , а након тога наставило се празнично весеље.

Бесједа о. Николе Јанковића

Слава цркве у Јасењанима

Свети пророк Илија прослављен је у селу Јасењани, (парохија трећа Мостарска) уз присуство вјерног народа из Мостара, и околних херцеговачких градова у које су вјерници избјегли у протеклом рату. Свету литургију служио је парохијски свештеник јереј Небојша Радић. После ломљења славског колача организована је и славска трпеза.

Илиндан у Наданићима

Веома празнично је било у Наданићима крај Гацка на празник Светог Илије Тесвићанина ове 2012. године. Традиционални, вишедеценијски сабор израстао је у озбиљну црквено-народну манифестацију. Као и обично у Наданићима за Илиндан све почиње Светом Литургијом, којом је ове године началствовао старјешина невесињског саборног храма јереј Зоран Илић уз саслужење пароха наданићког јереја Данила Дангубића, ђакона Милана Стањевића и многобројног вјерног народа. Отац Зоран се окупљенима обратио надахнутом бесједом. Након Божанствене службе и трократног литијског опхода храма пререзан је славски колач, а имали смо прилику да чујемо и бројне незаобилазне гатачке здравице. Послије свечаног ручка у порти храма отпочео је културно-умјетнички и спортски програм са традиционалним надметањима.

Овогодишњу прославу освјежила је посјета културно-умјетничких друштава из Велике Хоче (Косово и Метохија). Они се тренутно налазе у посјети нашем граду и светињама ових крајева.