Daily Archives: 19. августа 2012.

Преображење Господње у Требињу

Празничним богослужењима и низом манифестација, Град и Црквена општина Требиње прославили су Свето Преображење Господње, Крсну славу Града и Саборног храма, а Преображенске свечаности и ове године окупиле су у Требињу велики број гостију из Републике Српске, регије и свијета.

Свету архијерејску Литургију на Свето Преображење Господње у Саборном храму, јутрос су служили Епископ захумско- херцеговачки и приморски Григорије, умировљени Епископ Атанасије и Епископ аустралијско-новозеландски Иринеј.

Бесједа Епископа Иринеја на Св. Литургији

Након Литургије, у порти храма обављено је традиционално ломљење славског колача и освештано прво грожђе, те одржан богат културно-умјетнички програм. У празничној честитки владика Григорије у поручио је „да не будемо нељуди никада, а људи колико год више можемо“ и да овај велики празник увијек прослављамо „у радости и љубави, смирењу и у стрпљењу“.

„Данас је свети и велики празник, јер је Бог показао да воли овај свијет, да воли људе као своје најмилије и зато смо смо и ми овдје и увијек ћемо бити да се радујемо Светом Преображењу и један другоме“, рекао је владика Григорије у бесједи.

Епископ Иринеј је рекао да се увијек дивио српском народу Херцеговине, како се сабира око својих свештеника и пастира и како на данашњи дан као једно биће, заједно и јединствено слави Преображење Господње.

Прослављање Светог Преображења Господњег, настављено је у Административној служби Града, гдје је Крсни хљеб благословио епископ аустралијско-новозеландски Иринеј.

У славској здравици градоначелник Требиња др Доброслав Ћук поручио је да Требиње своју Крсну славу први пут прославља као Град, те да је тај статус потврда да је Требиње израсло у високо урбану средину и економски, административни, спортски, културни центар регије.

Честитке Требињцима упутио је и Драгољуб Матановић, изасланик премијера Србије Ивице Дачића, савјетник у кабинету предсједника Владе.

Преображенске свечаности настављене су вечерњом службом у Саборном храму и Литијом која је традиционално прошла улицама града, да би се, праћена бројним грађанима, зауставила на Тргу Слободе.

Окупљеним грађанима и гостима Града,славске честитке упутили су умировљени Епископ Атанасије, Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије и градоначелник Требиња др Доброслав Ћук.

Прослављању Крсне славе Саборног храма и Града, присуствовали су бројни Требињци и њигови гости, међу којима је био и предсједник Републике Српске Милорад Додик.

Овогодишње Преображенске свечаности завршене су концертом групе „Легенде“, одржаним на Тргу Слободе. (извор: СО Требиње)

Еп. Иринеј – Бесједа на Св. Арх. Литургији на Преображење

Свето Преображење Господње у Автовцу

У недjељу, на Свето Преображење Господње у Автовцу је служена Света Литургија и обиљежен традиционални народни сабор. Свету Литургију је служио јереј Зоран Илић а саслуживали су свештеници; Миодраг Вртикапа, новопостављени парох автовачки, Синиша Шаренац, Немања Лукета и Небојша Коловић. Више стотина вјерника о. Зоран је бесједом поучио у вјери. Послије Свете Литургије приређен је пригодан програм и послужење у порти Храма.

Свето Преображење Господње – слава храма у Клепцима

У недељу 19. августа 2012. Године на Свето Преображење Господње свечано је прослављена слава храма у Клепцима код Чапљине. Светом Литургијoм началствовао је архимандрит Данило Павловић, игуман житомислићки, уз саслужење јереја Бориса Чоловића, пароха метковачког и јереја Данила Бора, пароха чапљинског. Послије Јеванђеља, игуман Данило је одржао надахнуту бесједу, а након Литургије пререзан је славски колач и освећено грожђе.