Daily Archives: 14. октобра 2012.

Еп. Григорије – Бесједа на Покров Пресвете Богородице у Мостару

Св. Арх. Литургија у Мостару

У недјељу 14.10. на празник Покрова Пресвете Богородице Свету Архијерејску Литургију у Мостару служио је Епископ Захумско-Херцеговачки и Приморски Г. Григорије са свештенством. Велику радост празнику и мостарској цркви Рођења пресвете Богородице дало је вјенчање Бранислава Рајковића и Тамаре Јојић, које је у чин брака вјенчао Епископ ЗХиП Г. Григорије . Након прочитаног Јеванђеља Владика Григорије се верном народу обратио бесједом.

Бесједа Епископа Григорија

Овај Празник и прекрасни јесењи дан у Мостару употпуњен је искреном вјером и одлучношћу младенаца да свој повратак у Мостар, гдје им је дом уништен и најмилији страдали, отпочну чудесним сједињењем од Васкрслог Господа
.

Покров Пресвете Богородице у Манастиру Дужи

На празник Покрова Пресвете Богородице, поводом крсне славе манастира Дужи, игуман тврдошки Сава служио је Свету Литургију, уз саслужење свештеника Момчила Пејичића, Николе Јанковића, Немање Дражића и Мирослава Ратковића. Литургији је присуствовао бројни вјерни народ, који се већ традиционално окупља на овај дан у Дужима. Послије Литургије, опхода око храма са читањем Јеванђеља и ломљења славског колача, игуман Сава је бесједио о Покрову Пресвете Богородице, честитајући присутнима и игуманији Теодори празник, те преносећи благослов Епископа Григорија. Након Свете Литургије у трпезарији манастира припремљена је трпеза љубави.

Слава цркве у селу Хоџићи

У недјељу , 14.октобра у селу Хоџићи у храму Покрова Пресвете Богородице , свечано је прослављена храмовна слава. Свету Литургију служио је парох автовачки јереј Миодраг Вртикапа. У присуству великог броја вјерника о. Миодраг се , послије свечане литије око храма и резања славског колача , обратио сабору са ријечима пастирске поуке.