Daily Archives: 24. марта 2013.

Еп. Григорије – Предавање у Гацку „Пост као слобода“

Еп. Григорије – Бесједа у Гацку

Недјеља Православља у Гацку

На овај Свети празник, Побједу Православља над Иконоборством, који славимо у Прву недјељу Часног поста, имали смо радост да је божанском Литургијом началствовао Преосвештени Епископ Захумско-херцеговачки и Примораски Господин Григорије (Дурић). Народ овога краја све више практикује пост и све чешће посјећује Великопосна Богослужења, тако да се велики број православних причестио Светим Тајнама. Преосвештеном Архијереју су саслуживали игуман тврдошки Сава Мирић, пароси гатачки Протојереј-ставрофор Велимир Ковач и јереј Данило Дангубић као и ђакон Бранислав Рајковић.

Бесједа Еп. Григорија

Уочи самог празника Преосвештени Владика је у сали парохијског дома одржао изузетно пртедавање на тему ПОСТ КАО СЛОБОДА.

Тонски запис предавања

вјероучитељ Славко Лаловић

Прва недјеља поста у Невесињу

Прва недјеља поста је период у коме у светим литургијама народ учествује у највећем броју. У првој недјељи, сем у градској цркви, литургије су служене у Кифином Селу, Зовом Долу, Биограду, Залому, Луци, Придворцима и Лукавцу. На Теодорову суботу у Невесињу је литургијом началствовао Његово преосвештенство епископ Григорије. Епископу су сасуживали старешина мостарске цркве протојереј-ставрофор Радивоје Круљ, протојереј-ставрофор Алекса Зубац, невесињски пароси Михајло Андрић и Зоран Илић и ђакон мостарски Бранислав Рајковић.

Бесједа Еп.Григорија

Недjеља Православља у Манастиру Житомислић

У недjељу Православља на Свету Литургију у Манастиру Житомислић, коју је служио архимандрит Данило игуман уз саслужење архимандрита Лазара, сабрало се мноштво народа Житомислића, Мостара и околних насеља. Више него ранијих година црква је била испуњена вјерницима који су учествовали на литургији и приступили причешћу.

У чисту сриједу на пређеосвећеној литургији,која се по традицији у овом манастиру служи увече и на коју људи долазе након радног дана, затекли смо испуњену цркву, а након вечерњег причешћа попут ранохришћанских Агапа наставили смо заједничарење за трпезом.

На Теодорову суботу, на литургији коју је уз игумана саслуживао јереј Милан Бужанин парох Коњица, такође се причестио велики број претежно старих људи који су се и поред своје немоћи потрудили да се подвигом поста припреме за Свету тајну.