Daily Archives: 7. априла 2013.

Благовјештењско славље у Дубровнику

И ове године, по 223. пут од службеног оснивања Српске православне црквене општине и парохије, прослављена је заједничка слава свих православних Дубровчана, а 136. пут у велељепном храму Благовјештења у Граду. Свету архијерејску литургију је служио наш епископ преосвештени Григорије уз саслужење више свештеника. Епископу су саслуживали прота-ставрофор др Владан Перишић из Београда, протојереј Милић Драговић из Ужица, јеромонах Димитрије из ман. Тврдоша, прота-ставрофор Стеван Ковачевић из Требиња, о. Небојша Коловић из Билеће, мјесни пароси протојереји-ставрофори Горан Спаић и Славко Зорица и епископови ћакони Владимир Вукановић и Павле Ратковић. Врло складно је пјевао хор Св. Василија Острошког и Тврдошког из Требиња под сигурном руком Госпође Стојанке Гудељ.
Епископ је надахнутом бесједом поучио вјерни народ који је испунио наш велики храм. У бесједи је истакао значај овог величанственог догађаја и празника који је основ нашега спасења.

Бесједа Еп. Григорија

Управа црквене општине је за све присутне приредила послужење.

фото Папић Момчило

Предавање јереја Дражена Тупањанина на Благовијести у Билећи

Благовијести у Гацку

У Гацку је торжествено прослављен празник Благовијести. Велики број верника је учествовао у Божанственој служби и причестио се часним Даровима.

У гатачком парохијском дому сви заинтересовани имају могућност да слушају излагања на јеванђелске теме. Циклус предавања „Вјеронауке за одрасле“ сваке сриједе држи јереј Данило Дангубић. Викендима Великог Поста, почевши са предавањем Преосвештеног Владике Григорија „Пост као слобода“, Црквена Општина се труди да угости неке од предавача.

Најављујемо предавање Ректора Цетињске Богословије Оца Гојка Перовића. Ректор ће, на тему „Брак и породица“, говорити у суботу 20. априла 2013.г., са почетком у 20 часова.

Распоред предавања „Вјеронауке за одрасле“ (пдф)

Благовијести-Крсна слава Манастира Житомислић

У недjељу, 7. априла 2013. године, манастир Житомислић у Херцеговини, прославио је своју Крсну славу – Благовијести Пресвете Богородице. Ова духовна радост, обиљежена је најприје литургијским заједничарењем под ведрим небом у манастирској порти, након чега је обављено освећење и резање славког колача. Свету Литургију је служио протосинђел Никодим (Косовић) игуман манастира Крка у Далмацији, уз саслужење више свештеномонаха и свештеника епархије захумско-херцеговачке и гостију из других епархија Српске православне цркве. На Литургији су појали ученици четвртог разреда Православне Богословије из манастира Крке, као и матуранти Богословије Светог Петра Сарајевског из Фоче. По прочитаном Јеванђељу, вјерницима се бесједом обратио јеромонах Макарије, игуман манастира Ћелије у Шумадији, који је говорио о значају данашњег празника.

Бесједа јеромонаха Макарија

Чин освећења и резања славског колача обавио је протојереј-ставрофор Радивоје Круљ, парох мостарски. Послије Литургије, уприличено је послужење за све вјернике, као и пригодни програм у манастирској порти, гдје се гостима представио етно састав Кимвал са више композиција из свог богатог репертоара. Архимандрит Данило (Павловић), игуман манастира Житомислић и домаћин славља, поздравио је све присутне, захваливши се свима на посјети, поздравивши представнике црквених, цивилних и војних служби.

Еп. Григорије – Бесједа на Благовијести у Дубровнику