Daily Archives: 25. маја 2013.

Двадесет прва годишњица страдња Срба у Брадини код Коњица

Дана 25. 05. 2013.г. у селу Брадина код Коњица, поводом обиљежавања двадесет и прве годишњице од страдања Срба у овом селу од 25. до 27. маја 1992 године, служена је Света Литургија и парастос. Свету Литургију служио је Игуман Житомислићки Данило, уз саслужење Игумана Озренског Данила, Ректора Богословије у Фочи Архимандрита Лазара, протојереја-ставрофора Војислава Чаркића, јереја Милорада Милинковића – свештеника у Министарству одбране БиХ, јереја Младена Дробњака и јереја Милана Бужанина – пароха коњичког. На светој Литургији присутни су били: српски представници у свим нивоима власти у БиХ, Министарства одбране и Оружаних снага БиХ, борачких удружења и удружења логораша Републике Српске, те велики број вјерног народа. Након Свете Литургије служен је парастос за пострадале житеље села Брадине , а након парастоса Игуман Данило пастирском бесједом обратио се вјерном народу. Уз несебичну помоћ војника Оружаних Снага БиХ из Касарне у Билећи, припремљена је трпеза љубави за све присутне вјернике и госте.

Света литургија у Томиславграду

У суботу 12./25. маја 2013. године, у Томиславграду, Свету литургију служили су парох ливањски презвитер Жељко Ђурица из Епархије бихаћко-петровачке, презвитер Небојша Радић, парох треће мостарске парохије Епархија захумско-херцеговачке и приморске, и вјерни народ обе епархије, из Томиславграда, Ливна и околине, међу којима су били присутни и римокатолички вјерници са својим свештеницима и редовницима.

Саопштење за јавност

Сазнавши да је Национална новинска агенција Републике Србије ‒ Танјуг потпуно некритички пренијела новински текст из једног српског таблоида ‒ коме не мањка ничега осим истине ‒ схватио сам на шта су ме упозоравали, чак и у Цркви, када сам о врућим темама у Србији проговорио. Да је опасно не слагати се с појединцима, који одлучују и ко су мете и када треба да буду одстријељене. Пошто је већ сада, након низа натписа, потпуно јасно да сам означен као мета, увлачење једне озбиљне агенције каква је Танјуг у ту работу само потврђује да је мој одстријел „државни посао“. Овим путем обавјештавам јавност да се више нећу оглашавати поводом писања неистина у било ком медију у Србији, а упозоравају ме да ће их бити. Јер, шта би значио мој деманти пред организованом и оркестрираном хајком добро знаног диригента.
Више него икада, свима нам је данас потребна истина, и требало би да нам је она дража од најљепше лажи на свијету. Ја сам изабрао. Свакоме на савјест остављам да изабере.

Епископ ЗХиП