Daily Archives: 12. јула 2013.

Посјета амбасадора САД у БиХ Патрика Муна

Његова екселенција господин Патрик Мун, амбасадор Сједињених Америчких Држава у Босни и Херцеговини, посјетио је сједиште Епархије захумско-херцеговачке и приморске у Мостару, гдје се сусрео са његовим преосвештенством Епископом захумско-херцеговачким и приморским Господином Григоријем.

Угостивши господина Муна и његову делегацију у Владичанском двору у Мостару, Епископ Григорије разговарао је са гостима о текућим питањима од значаја за Мостар и Босну и Херцеговину.

Петровдан у Љубомиру

Крсну славу Светих Апостола Петра и Павла свечано су прославили мјештани села Подвори у Љубомиру. У засеоку Баре, гдје се налази овај храм, служена је вечерња служба у очи празника и Света Литургија на дан празника. Свету Литургију служио је надлежни свештеник Младен Жуловић. Домаћин славе била је породица Атељевић, а по обичају, уз здравицу предали су барјак породици Јаничић која преузима славу за наредну годину. Присуство великог броја људи доказује да је овај храм Светих Апостола био саборна црква цијелог Љубомира.

Еп. Григорије – Бесједа на Петровдан у ПетроПавловом манастиру

Еп. Григорије – Здравица на Петровдан у ПетроПавловом манастиру

Слава ПетроПавловог манастира

У петак, 12. јула 2013. год., Петропавлов Манастир је прославио Манастирску славу. Свету Архијерејску Литургију служио је Владика Григорије уз саслуживање свештеника наше и других Епархија. Послије читања Св. Јеванђеља бесједио је Еп. Григорије. Св. Чаши је, као и увијек на овај дан, приступило више стотина причасника који су се причешћивали из више путира. Након тога су вјерни у свечаној литији уз појање тропара извршили опход око Манастирске порте. По повратку, испред храма Св. Ап. Петра пререзан је славски колач, приликом чега се присутнима обратио Вл. Григорије.

Вјерници из Требиња у вечерњим сатима посјетили су Павлову пећину, гдје је служено вечерње. Постоји више народних легенди у вези са пећином, а према давном предању, у ову пећину је долазио свети апостол Павле, због чега је и добила име. Он је, кријући се од римске власти, у овој пећини покрштавао народ. Традиционално се сваке године у пећини, на Петровдан, окупља велики број вјерника, уз присуство свештеника који обавља службу.

Беједа Еп. Григорија

Здравица Еп. Григорија