Daily Archives: 13. јула 2013.

Професор Казуо Заики из Хирошиме у посјети Пребиловцима

У склопу вишедневне посјете српских повратника у долини Неретве, а у организацији Удружења за повратак Срба Мостар, Професор социјологије на Универзитету Хирошима у Јапану Казуо Заики је у суботу 13. јула 2013. године посјетио Пребиловце. Тема његових социолошких истраживања јесте проблем одрживог повратка у овом подручју. Професор Кауо Заики је после сусрета са пребиловачким повратницима обишао мошти пребиловачких мученика и градилиште храма Васкрсења Христовог у Пребиловцима, гдје га је дочекао парох Данило Боро, који га је поближе упознао са страдањем Пребиловаца и Херцеговине у Другом свјетском рату и плану обнове храма у коме ће свој смирај наћи мошти преко четири хиљаде, од усташке руке у дванаест јама бачених, Срба с простора Јужне Херцеговине.

Интересантно је да је Asahi Shimbun“ (Токио) на размеђи виjекова, 1999. године покренуо  и реализовао jединствен проjекат обиљежавања XX виjека на своjим страницама. Лист коjи излази у милионском тиражу приказао jе, у оквиру проjекта „Поруке 20. века“, судбину четири села у свиjету. Jедно jе код Нагасакиjа, гдjе jе 1945. године бачена атомска бомба, друго jе у Кини, треће у Францускоj док jе четврто село коjе jе укључено у проjекат било Пребиловци у Херцеговини. У Другом свjетском рату Пребиловци су страдали више него и jедно село у Европи. Готово циjело село Пребиловци завршило jе живот у jедном дану, да дну jаме Голубинке коjа се налази између села Шурманци и Међугорjе, на десноj обали риjеке Неретве. „У Пребиловцима 1941. године ниjе било комуниста, броj jама ниjе jасан, село ниjе имало старjешину“, записано jе на страницама jапанског листа. Поред свега, пише лист, остаjе истина да jе трагедиjа Срба у НДХ 1941. заиста jедно од обиљежjа глобалне историjе XX виjека. Аутор jе jапански новинар Нобору Нагаока. Чланак jе обjављен 12. октобра 1998. године у листу „Asahi Shimbun“ (Токио). Политика (Београд) jе исти чланак пренjела у броjу од 13. фебруара 1999. године на страни 6.)

Павловдан на Петрињи

Традиционално, у суботу по Петровдану, служена је Света Литургија на брду Петрина изнад Врбна. Ова црква Светих Апостола Петра и Павла је била метох манастира Добрићева, саграђена у 17. вијеку. До скоро, овој цркви је било могуће прићи једино пјешачким путем кроз шуму. Прије неколико седмица пробијен је пут и сада је могуће цркви прићи аутомобилом. Захваљујући новом путу, ове године је присутан био већи број вјерника што није до сада био случај. Сви су узели учешћа у Светој Литургији и скромном послужењу.