Daily Archives: 14. јула 2013.

Викарни епископ патријарха московског и цијеле Русије у посјети Епархији ЗХиП

Викарни епископ патријарха московског и цијеле Русије Игњатије најавио је да ће дјеци из Херцеговине и других крајева Републике Српске од наредне године бити омогућено да бораве у Русији, гдје ће упознати тамошњу културу и православне светиње, те развијати братску љубав. Владика Игњатије, који је данас са руским свештенством боравио у посјети Епархији захумско-херцеговачкој и приморској, каже да је задовољан што је упознао крајњи југ српских православних земаља, наглашавајући да су ово прве линије одбране не само вјере, него и територије.
Епископ Игњатије, који је и руководилац сектора за питања младих у Синоду руске православне цркве, јуче је обишао „Школу пријатељства“ на Тари гдје, осим дјеце из Републике Српске и Србије, први пут бораве и малишани из Русије.
„Сличан пројекат планирамо да реализујемо и у Русији да би дјеца из Републике Српске могла да боље упознају нашу земљу и да кроз дружење са својим вршњацима развијају пријатељства“, рекао је епископ Игњатије.
Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије и умировљеним епископ Атанасије упознали су владику Игљатија са активностима Епархије захумско-херцеговачке и приморске.

СРНА

Петровдански сабор у Запланику

На Петровданском сабору у селу Запланик, који се традиционално одржава прве недјеље по Петровдану, окупило се око 250 вјерника, што је изузетан број, обзиром да у рату опустешеном Запланику, стално не живи нико.
Свету Литургију служили су надлежни парох Момчило Пејичић и парох дубровачки Горан Спаић. Они су све поздравили пригодним бесједама и честитали Празник.
Предсједник одбора за обнову цркве Стево Путица, упознао је присутне о наредним активностима везаним за обнову цркве.
Послије Свете Литургије Сабор се наставио народним весељем, које су увечали својим наступима : КУД „Петрово Поље“, народни гуслар Владан Перовић и рецитатор родољубивих и духовних пјесама Маја Шигуд.

Први сабор Бјелопољаца

Бјелопољци свих генерација сабрали су се данас, прве недјеље по Петровдану, код цркве на Бољани надомак Мостара. Након Свете литургије, на дан светих мученика и бесребреника Козме и Дамјана, коју је служио презвитер Небојша Радић и ђакон Бранислав Рајковић са вјерним народом који живи у Бијелом Пољу или одатле потиче, окупљени Бјелопољци саборовање су наставили у црквеној порти.

Света литургија у Баћевићима

Становници Баћевића код Мостара прославили су данас своје заштитнике Свете апостоле Петра и Павла. На мјесном гробљу завршен је Парастос за све уснуле житеље овога мјеста, да би се потом садашњи житељи Баћевића причестили на Светој Литургији, коју су са вјерним народом служили презвитери Немања Лукета и Бранимир Боровчанин. Славље се наставило уз културно-умјетнички програм и послужење за житеље Баћевића и њихове госте из околних мјеста.

Св. Литургија у Брђанима код Коњица

У Недјељу 14.07.2013.г. у селу Брђани Свету Литургију, која се у овом селу традиционално служи у прву недјељу по Петровдану, служио је парох коњички јереј Милан Бужанин. У Брђанима се поводом овог сабора окупило око стотину пријератних и данашњих становника из овог села, као и неколико становника других коњичких села. Након Св.Литургије служен је и Помен за све пострадале у протеклом рату и за све који почивају у овом гробљу.