Daily Archives: 2. августа 2013.

Еп. Атанасије – Бесједе на Илиндан у Наданићима

Илиндан у Наданићима

Веома празнично је било у Наданићима крај Гацка, на празник Светог Илије Тесвићанина ове 2013. године. Традиционални, вишедеценијски сабор израстао је у озбиљну црквено-народну манифестацију. Као и обично у Наданићима за Илиндан све почиње Светом Службом. Светом Архијерејском Литургијом ове године началствовао је Преосвештени Владика Aтанасије (Јевтић) уз саслужење Игумана голијског манастира архимандрита Данила (Трпчевског), пароха наданићког јереја Данила Дангубића, јерођакона тврдошког Порфирија, ђакона Јакше Окиљевића и многобројног вјерног народа.

Преосвешртени владика се окупљенима обратио надахнутом бесједом. Након Божанствене службе и трократног литијског опхода храма пререзан је славски колач, а имали смо прилику да чујемо и бројне незаобилазне гатачке здравице. Послије свечаног ручка у порти храма отпочео је културно-умјетнички и спортски програм са традиционалним надметањима.

Овогодишњу прославу освјежила је посјета културно-умјетничких друштава из Србије. Они се тренутно налазе у посјети нашем граду и светињама ових крајева.

Бесједе Еп. Aтанасија у Наданићима

Света Архијерејска Литургија у селу Рђуси код Љубиња

На Илиндан у селу Рђуси код Љубиња служена је Света Архијерејска Литургија и освештан новообновљени храм.  У својој бесједи Епископ Григорије је позвао на праштање и саборност и поручио присутним вјерницима да не буду људи подјела, да стоје право и да буду разумни и срчани.

„У нашем времену, у нашем малом народу, постоји подјела на партијаше, на партизанску и четничку дјецу, подјела на Љубињце, Требињце, Невесињце, а само је луд човјек за подјеле и свађе, само је безумник испуњен мржњом и завишћу, док у разумнога тога нема“, рекао је владика Григорије.

Позивајући на љубав која, како каже, све трпи, све подноси и све милује јер у себи има милост Божију, владика је истакао да сви треба да се угледају на вјернике Рђуса који граде и обнављају храмове.

Илиндан на Јасењанима

„Анђео у тијелу, темељ пророка, други претеча доласка Христовог, Илија славни…“ послављен је у селу Горњи Јасењани код Мостара Евхаристијским сабрањем православних хришћана по презимену Рајковића и њихових сродника, пријатеља и сусједа из овог и околних крајева.

Подражавајући и подсјећајући на праксу древних хришћана, који су се богослужећи сабирали на гробовима мученика, високопреподобни ахимандрит Данило, игуман Манастира Житомислића, началствовао је Евхаристијским сабрањем на мјесном гробљу при Параклису Светог пророка Илије, уз саслужење надлежног пароха презвитера Небојше Радића, ђакона Бранислава Рајковића и сабраног вјерног народа Божијег. Након Храмовне трпезе, вјерни су се окупили и око трпезе на недавно, првом након рата, обновљеном огњишту Рајковића.

Учествујући у прослави житеља овог мјеста и занимајући се за њихово страдање, овом приликом Јасењане је посјетила и екипа документарног програма Радио телевизије Републике Српске, предвођена новинарком Миром Лолић Мочевић.

Илиндан слава Цркве на Билећком језеру

Слава Цркве на Билећком језеру Свети пророк Илија, који је уједно и слава ХЕТ-а прослављен је свечано и ове године. Увијек је лијепо доћи на ово лијепо острво и помолити се великом пророку да нам свима буде заштитник и молитвеник пред Господом. Свету литургију су служили јеромонах Димитрије и јереј Синиша Шаренац, уз присуство руководећих људи ХЕТ-а и вјерног народа. Послије свете литургије пререзан је славски колач, а за све присутне припремљено је послужење.