Daily Archives: 8. априла 2014.

Концерт хора „Свети Василије Тврдошки и Острошки“ у Дубровнику

У склопу манифестације „Дани хришћанске културе“ у уторак 08. априла 2014. у препуној Саборној цркви Светог Благовјештења у Дубровнику, концерт је одржао хор „Свети Василије Тврдошки и Острошки“ из Требиња. Тридесетерочлани хор, који је основан 1892.године, публици је представио православну музику из различитих вјекова, укључујући најзначајније композиторе православне литургије и оне њом инспириране. Уводну ријеч добродошлице казао је о.Дражен Тупањанин, парох требињски, који је уједно и најављивао програм подијељен у четири цјелине. Тако су на програму била дјела С.Мокрањца (Свјатиј Боже; Свјат, свјат, Господ Саваот; Тебе појем; Једин свјат), К.Станковића (2.слава), Д. Бортњанског (Да исправитсја), Ф.Иванова (Хвалите Имја Господње), С.Јарофа (Дванаест разбојника) као и бројни руски напјеви (Отче наш, Царска јектенија и Христос воскресе) непознатих аутора. Хором је дириговала проф.Стојанка Гудељ , док су солисти били Јелена Ковачевић и Милисав Сукоњица, којима се у извођењу Рахмањинове композиције „Богородице Дјево“ придружила дубровачка композиторка и пијанистица Зринка Томашић. Уз многобројне вјернике концерту су присуствовали и њихови архипастири Његово Преосвештенство Епископ Захумско-херцеговачки и Приморски Г.Григорије и Преузвишени Бискуп Дубровачки монс. Мате Узинић.