Daily Archives: 12. маја 2014.

Свети Василије Острошки и Тврдошки – храмовна слава цркве у Мркоњићима

У херцеговачком селу Мркоњићи (родном месту Св. Василија Острошког и Тврдошког) и ове године је свечано прослављена храмовна Слава цркве подигнуте на темељима Светитељеве родне куће. Св. Архијерејском Литургијом началствовао је Владика Атанасије уз саслуживање бројних свештенослужитеља наше епархије. У Литургији су узеле учешћа стотине вјерника пристиглих са свих страна, како из села Поповог поља и градова Херцеговине, тако и гостију из других градова Србије и Босне и Херцеговине. После литије око храма и резања славског колача, вјернима је Празник честитао Владика Атанасије.

Свети Василије Тврдошки и Острoшки – слава храма у Автовцу

На празик Светог Василија Тврдошког и Острошког у Автовцу , Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ Захумско – Херцеговачки и Приморски Г. Григорије . Његовом Преосвештенству саслуживали су протојереј-ставрофор Никола Јанковић , протојереј-ставрофор Велемир Ковач , протојереј-ставрофор Небојша Коловић, јереј Миодраг Вртикапа , те ђакони Јакша Окиљевић , Павле Ратковић и Божидар Тановић ( клирик Епархије Дабробосанске ). На Светој Литургији ђакон Божидар Тановић рукоположен је у чин презвитера , што нам је веома увеличало славље. Служби је присуствовао велики број вјерника , којима се пригодном бесједом обратио Епископ Григорије. С благословом  Епископа Григорија покренута је и акција прикупљања новчаних средстава за откуп земљишта од Г. Вукашина Ковачевића , како би проширили порту и створили љепше услове за сабирање око цркве Христове. Даље славље настављено је у порти храма , након чега је уприличено послужење.

Празник Светог Василија Тврдошког и Острошког Чудотворца у Благају

У спомен на Светог Василија Чудотворца Тврдошког и Острошког, православни хришћани мостарског краја окупили су се у древном Благају, на Евхаристијском сабрању у Храму посвећеном овом светитељу земље херцегове и све васељене.
Сабрањем је началствовао презвитер Данило Боро, парох чапљински, уз саслужење мјесног пароха, презвитера Бранимира Боровчанина и презвитера Марка Гојачића, пароха мостарског.

Свечаности у част Светог Василија

Светом литургијом и славским обредима данас је у Невесињу обиљежен празник Светог Василија Острошког. Цркве у Батковићима и код невесињске болнице име великог светитеља обиљежиле су као храмовну славу.

Свету литургију у Цркви светог Василија Тврдошког и Острошког чудотворца служио је прота Алекса Зубац уз саслужење јереја Михаила Андрића, Зорана Илића и Немање Лукете. Послије свечане литије, у присуству вјерника, радника здравствених установа и гостију обављен је обред ломљења славског колача.

Током славских свечаности наглашено је да су ове установе понос града и да су пацијенти задовољни пруженим услугама. Изражено је очекивање да ће ускоро бити обављено и пресељење у нову болницу, задужбину Михајла Лабала.

У пригодној бесједи прота Алекса Зубац је пожелио да Свети Василије увијек буде на помоћи љекарима и пацијентима.

– Од доктора очекујемо раде по својој професионалној етици, а за оно што није у границама људских могућности сви заједно треба да се помолимо Господу – поручио је Зубац.

Директори Опште болнице и Дома здравља Велибор Миливојевић и Жарко Таминџија изразили су наду да ће заједно, уз међусобно поштовање и уважавање, донијети напредак у раду здравствених установа.

Начелник општине Момчило Шиљеговић подсјетио је на заслуге великог ктитора Михајла Лабала, наглашавајући да је Невесиње коначно дочекало завршетак нове болнице.

ЦРКВА У БАТКОВИЋИМА ПРОСЛАВИЛА КРСНУ СЛАВУ

Црква светог великомученика кнеза Лазара и свих мученика косовских у Батковићима данас је обиљежила празник Светог Василија Тврдошког и Острошког Чудотворца.

Свету литургију служили су протојереј – ставрофор Радивоје Говедарица и јереј Драго Зубац. Након литургије обављена је тајна светог причешћа и ломљење славског колача.

У име Црквеног одбора вјеринике је поздравио домаћин славе Алекса Граховац нагласивши да ће од добровољних прилога бити ограђено гробље и дјелимично постављена ограда.

Он је најавио да су планиране двије акције уређења гробља и позвао мјештане да се укључе у овај посао.

Старина Никола – Нина Вучковић присјетио се времена из 1973. године када је освјештана Црква у Батковићима . Каже да је тада било много теже градити неки вјерски објекат, него што је то данас. Вучковић је изразио задовољство што се сваке године окупи велики број вјерника за двије славе коју прославља ова црква, Светог Василија Острошког и Видовдан.

Извор: Радио Невесиње

Света Литургија у селу Мишљен

На дан Св. Василија Острошког у љубињском селу Мишљен служена је Св. литургија. Литургију је служио парох столачки јереј Александар Гајић уз саслуживање пароха љубињског Саше Којовића. По народном предању ,баш у храму који се налазио на мјесту данашњег храма, св. Василије је одслужио своју прву литургију. Становници овога краја поштују овај храм као велику светињу и кренули су са његовом обновом.