Daily Archives: 29. маја 2014.

Спасовдан у Чапљини

Спасовдан је и ове године литургијски прослављен као храмовна слава у Чапљини. Свету Литургију је служио јереј Борис Чоловић, парох метковачки уз салужење јереја Младена Жуловића другог пароха билећког, јереја Марка Гојачића пароха мостарског и јереја Данила Бора пароха чапљинског. Након литије и ломљења славског колача, празновање се наставило трпезом љубави у гостопримници парохијског дома.

Спасовданске свечаности у Невесињу

Светом архијерејском литургијом и славским обредима данас је обиљежен Спасовдан – слава Невесиња и Храма Вазнесења Господњег. Славским свечаностима присуствовали су црквени великодостојници, представници локалне извршне и законодавне власти, борачких организација, јавних институција, предузећа и гости из херцеговачких општина.
Свету литургију у Храму Вазнесења Господњег служио је Његово преосвештенство епископ захумско – хеерцеговачки и приморски Григорије уз саслужење свештенства Епархије. Након богослужења традиционална свечана литија прошла је градским улицама. Ломљење славског колача и славски обред обављени су у порти Саборног храма.
Честитајући велики празник владика Григорије је пожелио да Невесиње увијек буде град мира, доброте, радости и напретка.
– Спасовдан је велика слава јер је показана неизрецива љубав Божија према човјеку и сваком живом створењу – истакао је Еп. Григорије поручивши вјерницима да воле једи друге и да прије свега пазе да не огријеше душе. Нагласио је да боравак у Невесињу на велики празник представља радост и част.
Честитку свештенству и грађанима упутили су и начелник општине Момчило Шиљеговић и предсједник Црквеног одбора Саборног храма Ђорђо Кљајић.
У оквиру спасовданских свечаности пригодан програм припремили су малишани из Вртића Света Евгенија царица Милица и полазници Музичке школе Свети Роман Мелод.

Извор: Радио Невесиње

Бесједа Еп. Григорија

Фото: Младен Вујадиновић

Бесједа Еп. Григорија на Спасовдан у Невесињу

Спасовдан у Бијелом Пољу

Евхаристијским сабрањем у Храму Вазнесења Господњег у Бијелом Пољу, прослављен је овај велики Празник Господњи. Мноштво православних хришћана, предвођених протопрезвитером ставрофором Радивојем Круљем, парохом мостарским, презвитером Миланом Бужанином, парохом коњичким и мјесним парохом, презвитером Небојшом Радићем, примише благослов Узношења Господњег, причестивши се Тијелом и Крвљу Његовом. Сабрање је настављено дијељењем славског хљеба и кољива, као и славским ручком у парохијском дому.