Daily Archives: 3. августа 2014.

Света литургија у Добричу

У Недјељу осму по Педесетници, православни хришћани Добрича и околних крајева сабрали су се на мјесном гробљу око Параклиса Свете мученице Недјеље (Киријака Никомидијска). Свету литургију са вјерним народом Божијим служио је мјесни парох, презвитер Небојша Радић.

Света литургија у селу Бијела код Коњица

У недјељу 03. 08. 2014. године, у селу Бијела код Коњица у Цркви Свете Мученице Недјеље служена је Света Литургија. Свету Литургију служио је парох коњички Милан Бужанин . Овом догађају присуствовало је неколико стотина људи, углавном становника овог села који су расељени по свијету, али и доста невесињаца и коњичана. Црква Свете Мученице Недјеље је срушена у недавно протеклом рату и уз помоћ добрих људи обновљена је 2007 године. У овом селу је прије протеклог рата живјело око стотину православних породица, док сада тамо живи шест православних породица . Након Свете Литургије домаћини , породица Драгић из Мелбурна, су уприличили трпезу љубави за све госте.

Илиндан у Наданићима

Веома празнично је било у Наданићима крај Гацка на празник Светог Илије Тесвићанина ове 2014. године. Традиционални, вишедеценијски сабор израстао је у озбиљну црквено-народну манифестацију. Као и обично у Наданићима за Илиндан све почиње Светом Службом Божијом. Светом Литургијом ове године началствовао је протојереј Лазар Манигода, некадашњи парох наданићки уз саслужење Игумана голијског манастира архимандрита Данила (Трпчевског), пароха наданићког јереја Данила Дангубића, ђакона Јакше Окиљевића и многобројног вјерног народа.

Након Божанствене службе и трократног литијског опхода храма пререзан је славски колач, а имали смо прилику да чујемо и бројне незаобилазне гатачке здравице. Оци и домаћини су се окупљенима обратили надахнутим бесједама.

Послије свечаног ручка у порти храма отпочео је културно-умјетнички и спортски програм са традиционалним надметањима.

Овогодишњу прославу освјежио је наступ посјета културно-умјетничких друштава из Србије и етно групе „Зора“ из Бара.