Daily Archives: 7. јануара 2015.

Молитва за љубав уочи Бадњег дана у Билећи

Издавачка кућа ДОБ синоћ је, симболично уочи Бадњег дана, окупила око свог новог Билећане наслова – збирке пјесама „Молитва за љубав“. Бројну публику у билећком Парохијском дому кроз збирку су повели ученици Средњошколског центра „Голуб Куреш“ на челу са својом професорком Тањом Бубрешко. Заједно са њима Одабране стихове рецитовало је и троје основаца који су свима измамили посебне осмијехе на лице.

Испред црквене заједнице поздравну реч упутио је отац Небојше Коловић, при чему је Захвалио свим учесницима Шта су празничне дане у Билећи уљепшали на овакав начин и подсјетио на Љубав као суштину живота.

– Име збрике је Молитва за љубав, име нашег Бога је Синоним за љубав, заповјест нашег Бога је да љубимо Њега и да љубимо једни друге, дакле, све се у љубави збори. Читаво Свето писмо почива засновану на љубави и читави наши односи почивају засновану на љубави и оно што је у љубави, оно ће остати у Вјецности, све остало ће да продје и да пропадне – истакао је Коловић.

Један од гостију био је сам пјесник Сретен Видаковић, чији су се стихови, такодје, наћи у овом ДОБ-овом издању. На радост свих, Овом приликом изрецитовао је своје неколике песме.

Вече је звуцима и песмом уз гитару уљепшао Павла Ивковић, као и женска пјевачка група Завичајног клуба „Освит“.

Извор: Моја Херцеговина

Бадњи дан и Божић у Коњицу

На Бадњи дан у храму Светог Василија Великог у Коњицу служено је вечерње богослужење у 18.00 часова, на којем се окупио велики број вјерника и других грађана Коњица . Након вечерњег богослужења услиједило је традиционално налагање бадњака.

На празник Рођења Христовог у Храму Светог Василија Великог у Коњицу служена је Света Литургија у 06:00, којој је предходило јутрење. Свету литургију служио је парох коњички јереј Милан Бужанин. Свето ј литургији присуствовавали су дон Иван Зовко жупник из Јабланице и фра Стипан Кларић жупник коњички, који је након Свете Литургије поздравио вјернике и честитао им Божић у своје име и у име Жупе Светог Ивана Крститеља у Коњицу . Своје честитке вјерницима, које је након богослужења прочитао Јереј Милан Бужанин, су упутили и меџилис Исламске Заједнице Коњиц, начелници општина Коњиц , Јабланица и Прозор, као и многе друге институције .

Божићна литургија служена у поноћ у Саборном храму у Требињу

Весеље и празнично расположење у цијелом граду Требињу и свим околним селима, почело је у раним вечерњим сатима у Саборном храму Преображења Господњег у Требињу и свим парохијским храмовима у граду и околини, као и у домовима православних вјерника, гдје се уз молитву и пјесму прослављало Бадње вече. Из Саборног храма се након вечерње службе кренуло у литију ка градском тргу гдје је било налагање бадњака.
У препуном Саборном храму, свештеници ЦО Требиње  служили су Свету Литургију у поноћ. Светој Чаши приступио је велики број вјерног народа.

Празник Рођења Христовог у Мостару

Празник Рођења Христовог прослављен је у Мостару Евхаристијским сабрањима вјерних у Храму Рођења Пресвете Богородице у самом граду, у Вазнесењском храму у Бијелом Пољу и у Благовјештенском храму манастира Житомислића.

Свету божићну литургију у Старој мостарској цркви служио је протопрезвитер ставрофор Радивоје Круљ, уз саслужење презвитера Бранимира Боровчанина, ђакона Бранислава Рајковића и мноштва вјерног народа Мостара и околних крајева.

Еп. Григорије – Бесједа на Бадње вече у Невесињу