Daily Archives: 8. јануара 2015.

Сабор Пресвете Богородице у ПетроПавловом манастиру

На други дан Божића , Сабор Пресвете Богородице, коме је посвећен параклис у конаку Петропавловог Манастира, служена је Света Архијерејска Литургија којом је началствовао Еписком Григорије уз саслуживање бројних свештеника наше Епархије. Служби је присуствовао и Владика Атанасије, као и бројни вјерници, монаси, монахиње и велики број дјеце.

Осим празничне Литургије посебна радост била су три догађаја која су представљала нарочит благослов. У оквиру Литургије Владика је миропомазао малу Јовану, чије је крштење обављено током празничног јутрења у параклису Пресвете Богородице. Прије почетка Литургије, која је служена у Павловој цркви, у расу је замонашена искушеница Петропавловог Манастира Славица добивши монашко име Ана, у част Св. Ане, мајке Пресвете Богородице.

На Литургији богати благослови Божији употпуњени су рукоположењем у чин свештеника ђакона Душка Шаровића. Осврнувши се на сва три велика благослова, Владика Григорије је у својој беседи рекао да је данашњи дан један од многобројинх доказа да Бог не оставља своју Цркву, која се управо кроз овакве догађаје непрестано шири и разраста, пловећи тако до свог коначног испуњења у Царству Небеском.

Послије резања славског колача припремљена је трпеза у манастирској трпезарији гдје је настављено славље.

Епископ Григорије бoжићну литургиjу служиo у сарајевском Сaбoрнoм хрaму

Празник Рођења Господа Исуса Христа свечано је прослављен у сарајевској Саборној цркви Рођења Пресвете Богородице у Сарајеву. Свету архијерејску литургију служио је Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки господин Григорије, замјеник митрополита дабробосанског Николаја, уз саслужење десет свештеника и тројице ђакона Митрополије дабробосанске, а на Литургији је одговарао хор „Слога“ под диригентским вођством мр Стефана Мојсиловића.

Током Свете литургије, епископ Григорије је у чин презвитера рукоположио ђакона Душана Андрића из Фоче, који ће бити постављен на парохију у Тјентишту.

„Данас је велика радост у нашим срцима зато што смо у овом дивном, чудесном храму и у овом дивном, Божијем граду и што славимо Бога и што се молимо за мир међу људима“, рекао је владика Григорије, обраћајући се вјерницима.

Данас би, рекао је владика, били још срећнији да има више људи у овом граду који славе овај Божић, као и онај Божић другог датума, као и сваки празник који славе муслимани Бошњаци.

„Нама је остало у предању да наше празнике дијелимо са комшијама – и радост и мир и оно што имамо да поједемо. Славећи празник не заборављамо и оне који су друге вјере, али у суштини свако је онај који слави Бога вјере која живот значи. Треба нам та вјера, јер данас у свијету видимо шта значи рат, смрт, убијање и какве су посљедице ратова… глад, сиромаштво, избјеглиштво, болест, умирање и све што се може назвати биједа“, рекао је владика Григорије у бесједи.

Он је поручио да све има узрок у томе што људи нису послушали једну ствар – да славе Бога на висини и да раде све да буде мир међу људима и добра воља.

„Морамо вољети чак и оне који нас не воле. У томе је тајна љубави Божије, тајна мира Божијег, тајна побједе. Свако ко побиједи у себи зло, побиједиће и у другима зло. Ако мрзимо онда је срце смрзнуто, а нема ништа топлије од топлог срца човјечијег. Надамо се да ће мир у овом граду обасјати не само нашу земљу него да ће обасјати цијели свијет. И то је наша жеља, јер да нам то није циљ не бисмо данас били овдје“, рекао је владика Григорије.

Вјерницима је потом прочитана божићна посланица Његове светости патријарха српског Иринеја, а велики број вјерника причестио се Светим тајнама Тијела и Крви Христове.

Извор: Митрополија Дабробосанска

Божић у Гацку

Празник Рођења Христовог свечано је прослављен у Гацку. Празновање је почело Св. Литургијом на Бадњи дан у старој цркви. Велико повечерје и петохљебница су такође служени у старој цркви у 18 часова. Налагање бадњака је обављено код новог храма у Гацку у 22:30 пошто су претходно обављена налагања бадњака у Автовцу и готово свим селима у околини Гацка. Након налагања бадњака служено је празнично јутрење у 23:00 и Св.Литургија у поноћ.

Божић у Метковићу

Сверадосни празник рођења Христовог – Божић прослављен је у Метковићу. Испред цркве у 23:30 налагани су бадњаци, након чега је уприличен ватромет. У наставку Свету Литургију служио је парох Метковачки протојереј Борис Чоловић. Поред великог броја наших вјерника служби Божијој присуствовали су свећеници Римокатоличке цркве дон Августин и дон Дамир, као и градоначелник Метковића г. Божо Петров и његов замјеник г. Никола Грмоја.

Прослава празника настављена је у просторијама парохијског дома уз послужење за све присутне.

Празник Рођења Христовог у манастиру Житомислићу

И ове године празник Рођења Христовог је свечано прослављен у манастиру Благовјештења Пресвете Богородице у Житомислићу. Слављење Богоовплоћења је почело на Бадње вече празничним вечерњим богослужењем које је служило свештеномонаштво манастира предвођено игуманом Данилом, те освећењем и налагањем бадњака, обреду коме у манастиру са радошћу традиционално присуствује велики број вјерника. Света литургија служена је на сам Празник тачно у поноћ. Мноштво вјерног народа, посебно младих људи, из Житомислића, Мостара и долине Неретве је још прије почетка литургије испунило манастирску цркву и порту, са радошћу чекајући почетак службе Божије. Евхаристијом је началствовао архимандрит Данило, игуман манастира, уз саслужење архимандрита Лазара, ректора богословије у Фочи и јерођакона Владимира, сабрата манастира. Послије литургије прочитана је Божићна посланица Патријарха српског, а игуман Данило се окупљеном народу обратио пригодним ријечима, честитајући им празник Рођења Христовог.