Monthly Archives: март 2015

Концерт у Саборном храму

Дана 30. марта 2015. године у Саборном храму Светог Преображења Господњег у Требињу заједно су одржали концерт хорови средњих музичких школа из Требиња и Невада Ситија из Калифорније. Концерту је присуствовао велик број слушалаца, што је још једном показало значај одржавања оваквих догађаја. Узајамним даривањем поклона и ријечи захвалности од стране гостију и домаћина, завршен је овај концерт са жељом да се ова традиција настави, јер је ово трећа година заредом да у Требињу наступају хорови из САД.

Света Арх. Литургија у Дубровнику

У пету недјељу Великог постa, коју је Света Црква посветила Преподобној Марији Египћанки, Његово Преосвештенство Епископ Захумско Херцеговачки и Приморски г. Григорије служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Св. Благовјештења у Дубровнику. Епископу су саслужиливали: протојереј ставрофор Горан Спаић, парох лондонски; протојереј ставрофор Стеван Ковачевић, парох други дубровачки, те ђакони: Владимир Вукановић и Мирослав Бошковић. Окупљеном вјерном народу који је у великом број приступио Светом Причешћу Епископ се обратио бесједом коју доносимо у прилогу.

Бесједа Еп. Григорија

Бесједа Еп. Григорија у Дубровнику

Концерт Српског пјевачког друштва «Слога» из Сарајева у Дубровнику

У склопу манифестације «Дани хришћанске културе», у четвртак 26. марта 2015., у препуном храму Св. Благовјештења у Дубровнику, одржан је концерт Српско пјевачког друштва «Слога» из Сарајева.
Хор, основан 1888. године, као прво сарајевско пјевачко друштво, данас броји четрдесетак чланова, активно учествује у богослужењима у сарајевским храмовима као и у другим храмовима Дабробосанске митрополије. Диригент хора је господин Стефан Мојсиловић, магистар црквене музике.
Протојереј ставрофор Стеван Ковачевић, парох дубровачки, захвалио се Преузвишеном Бискупу дубровачком монс. Мату Узинићу на доласку, те представио хор дубровачкој публици.
Изведене су бројне духовне композиције: «Сјемо, сјемо лики» Захарија Орфелина, «Сербски киноник», «Тебе појем» Марка Тајчевића, «Отче наш» Рахмањинова, «Јединородниј Сине» Корнелија Станковића, «Достојно јест» Петра Динева, «Аве верум» Едварда Елгара, «Блажена, 1.гласа» Мокрањца, те визнатијски, латински и српски напјев васкршњег тропара; као и свјетовне пјесме: «Кад ја пођох на Бембашу», «Коловођа», «Оро се вије», «Жубро вода жуборила»и «Хумореска».
На самом крају концерта, хор је отпјевао «Вјечнаја памјат» за погинуле у недавној авионској несрећи у француским Алпама.