Daily Archives: 26. маја 2015.

23. годишњица страдња Срба у Брадини код Коњица

У понедељак 25. маја. 2015..г. у селу Брадина код Коњица поводом обиљежавања двадесеттреће годишњице од страдања Срба, у обновљеном храму Вазнесења Господњег служена је Света Литургија као и парастос Србима страдалим у овом селу од 25. до 27. маја 1992 године. Свету Литургију, по благослову Епископа Захумско-херцеговачког и приморског Г.Григорија, служио је игуман Житомислићки архимандрит Данило (Павловић), уз саслужење пароха благајског јереја Бранимира Боровчанина и јереја Милана Бужанина пароха коњичког. На светој литургији присутни су били: предсједавајући предсједништва БиХ г.Младен Иванић , изасланик предсједника Републике Српске г.Синиша Каран, замјеник министра за људска права и избјеглице БиХ г. Предраг Јовић, секретар министарства за људска права и избјеглице г.Драгомир Ковач, директор Фонда за повратак БиХ г.Млађен Божовић, делегација министарства рада и борачко-инвалидске заштите, народни посланик у Народној Скупштини Републике Српске г. Зоран Пологош, предсједник Општинског вијећа општине Коњиц г. Ивица Карловић, као и представници Борачке организације Републике Српске и Савеза логораша Републике Српске, Републичке организације несталих и погинулих цивила Републике Српске, Републичког центра за истраживање рата ратних злочина и тражење несталих лица Републике Српске, Црвеног крста Републике Српске, Удружења коњичана у Републици Српској, те велики број вјерног народа. Након Свете Литургије служен је парастос за пострадале житеље села Брадине , а након парастоса положени су вијенци на споменик брадинским жртвама рата, након чега се пастирском бесједом обратио вјерном народу игуман Данило, а затим је уз несебичну помоћ војника Оружаних Снага БиХ из касарни у Билећи и Кисељаку припремљена трпеза љубави за све присутне вјернике и госте.

Расписан конкурс за израду уџбеника из Православне вјеронауке

Катихетски одбор СПЦ у Републици Српској и Федерацији Босне и Херцеговине је након вишегодишњег усаглашавања и припреммања расписао конкурс за израду уџбеника из Православне вјеронауке са измјењеним и дорађеним наствним планом и програмом. Овим потезом ће се свакако допринијети бољем и квалитетнијем предавању Православне вјеронауке и овом приликом позивамо све заинтересоване да не пропусте шансу и да удруженим снагама направимо, што је могуће, боље уџбенике за вјеронауку. Детаље о конкурсу као и нови наставни план и програм можете пронаћи на нашем сајту, као и на сајтовима:

www.katihetskiodbor.org и www.vjeronauka.net

Слава храма Вазнесења Господњег у Дубочанима

У недељу по Спасовдану 24. маја 2015. године, свечано је прослављена слава храма Вазнесења Господњег у Дубочанима. Вјерни народ овога краја се у великом броју сабрао на Светој Литургији коју је служио парох јереј Данило Боро. После литије преломљен је славски колач и уприличена трпеза љубави.

Нема прецизнијих података када је храм саграђен, али се по стећцима који су добрим дијелом уграђени у зидове храма види да је најкасније настао у средњем вијеку. Памте се обнове 1864. и 1997. године. А трудом мјештана и Одбора за обнову храма у току је једна темељна обнова храма.

Вазнесење Господње у Бијелом Пољу

У Бијелом Пољу код Мостара свечано је прослављена слава Храма Вазнесења Господњег – Спасовдан. Свету Литургију служио је јереј Милан Бужанин парох коњички уз саслужење јереја Миодрага Вртикапе пароха автовачког, јереја Бранимира Боровчанина и јереја небојше Радића. На светој литрургији присуствовао је велики број вјерника са подручја Мостара који су се послије литургије окупили око Славске трпезе љубави.