Daily Archives: 1. јула 2015.

Видовдан у Дабру

У недјељу четврту по Духовима,на Видовдан,прослављена је слава храма Светог Кнеза Лазара и новомученика Српских у Берковићима.Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ Захумско Херцеговачки и Приморски г.Григорије,уз саслужење пароха мостарског протојереја-ставрофора Радивоја Круља,надлежног пароха јереја Милана Стањевића,ђакона Павла Ратковића и Мирослава Бошковића и вјерног народа Дабра.

Након Свете Литургије литија је прошла улицом Берковића до споменика пострадaлим у Другом свјетском рату,гдје је служен помен за војнике и војсковође од боја на Косову до наших дана.Испред цркве Преосвећени Владика пререзао је крсни хљеб,том приликом Преосвећени се обратио вјернима надахнутом бесједом.У бесједи Владика је нагласио да се човјек не треба плашити онога што убија тијело,него онога што уништава душу,а то су,како је казао“мржња,злоба,немање јединства и разумјевања за другога“.У спортској дворани приређен је културно-умјетнички програм,а после и трпеза љубави у свадбеном салону „ДиС“.

Видовданске свечаности почеле су два дана прије централне прославе,промоцијом књиге професора Милоша Ковачевића „Српски језик између науке и политике“,турниром у малом фудбалу,те акцијом добровољног даривања крви.

Видовдан у касарни „Билећки борци“

Видовдан, Слава Војске Републике Српске, свечано је прослављена у храму Светог Василија Острошког и Тврдошког у билећкој касарни. Прослава је почела Светом Литургијом којом је началствовао, бивши војни свештеник, а сада парох бијељински отац Синиша Шаренац уз салужење оца Александра Шмање. Након Свете Литургије и ломљења Славског Колача славље се наставило уз тртпезу љубави коју су, као и сваке године, несебично припремили припадници касарне „Билећки борци“. Пуковник Душан Лужаић се обратио присутнима, поздравивши их и изразивши задољство многобројним присуством као и присуством људи из политичког, културног, образовног и војног живота.