Daily Archives: 17. августа 2015.

РТРС – ПОЗИВ НА ПРОСЛАВЉЕЊЕ МУЧЕНИКА И ОСВЕЋЕЊЕ ХРАМА У ПРЕБИЛОВЦИМА

Поетско-ликовни сусрети у Невесињу

У порти Саборног храма у Невесињу (14. 08. 2015) одржани су шести по реду Поетско–ликовни сусрети. На почетку манифестације отворена је изложба слика Бранка и Бранке Анђелић из Требиња. У надахнутој бесједи, о значају „слике и ријечи“ у ове дане сусретања на завичајном лугу, изложбу је отворила Весна Капор. (Невесиње је и Веснин завичај и инспирација. Њена најновија књига прича „По сећању се хода као по месечини“ овјенчана је престижном књижевном наградом „Лаза Костић“).

Позоришна умјетница Драгана Матрак читала је одломке из „Најскупље Српске речи“ аутора Матије Бећковића (Друштво ДОБ, Гацко, 2011), „О Богу и о људима“ Св. Николаја Жичког (Друштво ДОБ, Гацко, 2012) и пјесму своме сину нобеловца Р. Киплинга (Манастир Рустово, Будва, 2008)

„Поезија нас је узводила, подизала и престизала. Тако смо често добијали и вишак поезије и мањак стварности… Реч је отпечатила запечаћену историјску судбину, открила пут из беспућа, узела управу и дала главу обезглављеном народу… постала путоказ његовом спасењу и препрека његовом уништењу.“

„Ми се молимо за оне који су већи и културнији од нас. Ми се молимо за њих да не клону и не сустану, јер док они бодро предњаче, ми се осећамо у заклону и сигурности. Ми се молимо за све оне који су гори и непросвећенији од нас. Кад они буду бољи и просвећенији и ми ћемо се осетити још бољи и још просвећенији.“

„ …Ако можеш, будући омрзнут, сам да не мрзиш, и ипак да се бориш и браниш; ако можеш да поднесеш речи које су бедници изопачили да би узбудили глупаке; и да чујеш како њихова безумна уста говоре о теби неистину, а да сам не погрешиш ниједном речју… бићеш човек, сине мој… “

Своје стихове говорили су пјесници: Сара Потпара из Београда, Анжелика – Жана Кучинар, Милица Радовановић, Јово Братић и Радомир Мањак из Невесиња, Зоран Шупић и Сретен Видаковић из Гацка, Здравка Бабић, Бранка Бабић и Тијана Тркља из Билеће. ( Тијана Тркља пренијела је учесницима поздраве од „Кочићевог пера“ пјесникиње Ружице Комар читајући неколико редака из Ружичине најновије књиге критика „Одговорност ријечи“)

У музичком дијелу програма наступили су Радивоје Симовић, Горан Дука, Марија Кравић и Михајло Капор.

Говорећи стихове из најновијег наслова Друштва ДОБ „Молитва за љубав“ публици су се представили млади рецитатори невесињске Средње школе „Алекса Шантић“.

„Свесилни и страшни, дивни, милостиви,
Боже свевидећи, Боже свезнајући,
Свети над светима, крепки и бесмртни,
Услиши нас мале, осветли истином,
И милост покажи роду Немањином.

Спомени се службе светитеља Саве,
Спомени се жртве Косовскога Лазара,
И сети се мука, страдања и јада
Потомака њини’, и стари’ и нови’ ,
Па им грехе прости и кућу обнови.“

Радослав Таминџија