Daily Archives: 20. августа 2015.

Слава Саборног храма у Требињу

Уочи великог празника у Саборном храму,  Епископ Григорије са свештенством наше и других епархија, служио је вечерње Богослужење са петохљебницом. На Празник Светог Преображења, крсну славу Саборног храма у Требињу, Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ Захумско-херцеговачки и Приморски Г. Григорије, уз саслужење свештенства наше и других Епархија СПЦ. Послије читања Светог Јеванђеља бесједом се вјерним народу обратио протојереј-ставрофор Владан Перишић.

Велики број вјерног народа се причестио. Након ломљења славског колача и освећења грожђа у порти храма, бесједио је Епископ Григорије. Том приликом Епископ је старјешину Саборног храма јереја Младена Жуловића, одликовао правом ношења напрсног крста.

У порти храма приређено је и послужење за сав присутни вјерни народ, као и пригодан културно-умјетнички програм.  Потом је Епископ Григорије освештао споменик херцеговачком војводи Луки Вукаловићу, на платоу поред Каменог моста.

У вечерњим часовима почело је вечерње богослужење, којим је началствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије. Литија улицама града кренула је у 20.30 часова, на којој се окупило хиљаде требињаца и гостију. Окупљеном народу на Тргу слободе обратио се Епископ Јоаникије.

Тонски запис бесједе Владике Јоаникија

ЦО Требиње

Драган Човић посјетио Саборну цркву у Мостару

Предсједавајући Предсједништва БиХ Драган Човић обишао је дана 19.08.2015. године градилиште Саборне цркве у Мостару. Мостарски парох Радивоје Круљ упознао је Човића о динамици обнове цркве, као и о проблему недостатка новца, са којим се од почетка градње сусрећу. Парох Круљ је при обиласку градилишта рекао да је Саборна црква историјски споменик од неизмјерне важности и за град, али и за БиХ. Саборна црква у Мостару проглашена је националним спомеником одлуком Комисије за очување националних споменика БиХ у јануару 2004. године и као таква има још и већу вриједност.

/Глас Српске/