Daily Archives: 25. октобра 2015.

Ископавање моштију Светих Мученика из Горњег Храсна

У суботу, 24. октобра у селу Горње Храсно вршено је ископавање моштију мученика и мештана овог села који су пострадали 1941. године, зверски убијени и бачени у јаму у близини села. Седамдесетих година, тачније 1971. године мошти мученика извађене су из јаме и положене у новоизграђену костурницу. У току претходног рата, костурница је минирана заједно са црквом која се налази недалеко уз селу. Након двадесет година од тог стравичног злочина на иницијативу потомака који нису били сигурни да ли се мошти њихових предака налазе испод рушевина, извршено је ископавање костурнице благословом епископа Григорија а уз присуство умировљеног епископа Атанасија, игумана завалског Василија, археолога Иване Грујић, месног пароха и великог броја народа. Након ископавања површинског слоја, пронашли смо кости и приступили њиховом вађењу. По завршетку радова мученичке кости пренешене су у манастир Завалу где ће бити опране и припремљене да се по благослову епископа Григорија достојно сахране на место које ће се накнадно објавити.