Daily Archives: 3. јануара 2016.

Свети Игњатије Богоносац Крсна слава Епархије и Епископа Захумско-херцеговачког и Приморског

У Саборном храму Светог Преображења Господњег у Требињу, 1. и 2. јануара 2016. године, прослављена је Крсна слава Епархије и Његовог Преовештенства Епископа Захумско-херцеговачког и Приморског Г. Григорија, Свети Игњатије Богоносац.

Прослава је почела свечаним вечерњим богослужењем у Саборном храму у Требињу, 1. јануара 2016. године. Сутрадан, послије јутарњег богослужења, Светом архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. Јован, уз саслужење умировљеног Епископа Захумско-херцеговачког и Приморског Г. Атанасија, и Његовог Преовештенства Епископа Захумско-херцеговачког и Приморског Г. Григорија, монаштва и свештенства Епархије Захумско-херцеговачке и Приморске и Митрополије дабробосанске, те учешћа великог броја народа и угледних званица. Данас смо исто обрадовани и празником Светог Данила архиепископа Српског, који је имендан нашег Игумана Манастира Житомислића, високопреподобног архимандрита Данила (Павловића), који је послије ријечи Светог Јеванђеља бесједио на Светој Литургији. У току Свете Литургије рукоположени су Вук Милишић клирик Епархије Захумско-херцеговачке и Приморске у чин ђакона, и ђакон Миленко Бакмаз клирик Митрополије дабробосанске у чин презвитера.

Ове године у прослављању Епархијске славе, посебно су узели учешћа сви хорови наше Епархије, који су појањем и пјесмом прослављали празник. Након Свете Литургије и ломљења славског колача уприличена је трпеза љубави, као и сабрање у вечерњим сатима, када су хорови и вјероучитељи, заједно са свештенством, Епископом и званицама славили Епархијску славу.

Прослављајући богоносног свештеномученика Игњатија подсјећамо се данас и ријечи Светог Владике Николаја који каже да је наш заштитник „Богоносцем назван зато што је стално у срцу и на језику носио име Бога живога. А још, по предању, назван је он Богоносцем и зато што је био узет рукама Бога ваплоћеног Исуса Христа. У оне дане када Господ учаше ученике своје смерности, узе једно дете и ставивши га међу њих, рече им: „Који се, дакле, понизи као дијете ово, онај је највећи у Царству небеском“ (Мт 18, 4)…“. Поучени овим ријечима, не заборавимо и поуку данас прослављајућег и Св. Јована Кронштатског који каже да „док се молимо треба да овладамо својим срцем, јер срце је најважније код човјека, наше срце је сāм човјек“.

Нека нам ове ријечи буду водиља увијек у животу, а посебно сада када се приближавамо радосном долазећем великом празнику Рођења Господа нашег Исуса Христа – Божићу.

ЦО Требиње
Фото: Жељко Дука