Daily Archives: 9. јануара 2016.

Обиљежавање крсне славе – Светог првомученика и архиђакона Стефана и Дана Републике Републике Српске, почело је светом архијерјском литургијом, коју је у Саборном храму Христа Спаситеља у Бањалуци служио Његова светост патријарх српски Иринеј.

Светој литургији и славском обреду присуствовао је предсједник РС, Милорад Додик, званичници Републике Српске, Србије и бројни вјерници.

Свету литургију са патријархом служили су и Његово преосвештенство, епископ бањалучки Јефрем, епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије, епископ зворничко-тузлански Хризостом уз саслужење свештенства и монаштва СПЦ.

Његова светост, патријарх српски господин Иринеј у пригодној бесједи руководству и народу Српске пожелио је срећну и благословену крсну славу Републике Српске, наводећи да је данас велики и радостан дан за Српску.

Његово преосвештенство, епископ бањалучки годподин Јефрем у поздравној бесједи упутио је ријечи добродошлице поглавару СПЦ истичући да је патријархов долазак у РС велика духовна радост и охрабрење за све људе који живе у РС , а посебно на дан када РС прославља своју крсну славу.

Саборни храм и Христа Спаситеља и порта храма били су испуњен великим бројем вјерника, који су дошли да молитвено прославе овај празник, и дочекају поглавара Српске православне цркве. Казали су да је за њих овај дан веома значајан, а посебно за Републику Српску, која данас прославља своју Крсну славу и Дан Републике.

Извор: Срна

Сабор Пресвете Богородице у ПетроПавловом манастиру

На други дан Божића , Сабор Пресвете Богородице, коме је посвећен параклис у конаку Петропавловог Манастира, служена је Света Архијерејска Литургија којом је началствовао Епископ Григорије, уз саслуживање игумана тврдошког Саве и свештеника наше Епархије. Служби су присуствовали бројни вјерници, монаси, монахиње и велики број дјеце.

Послије резања славског колача припремљена је трпеза у манастирској трпезарији гдје је настављено славље.