Daily Archives: 21. марта 2016.

Бесједа Еп. Григорија у Недељу Православља

Недеља Православља у Требињу

У Недељу Православља наша Света Црква прославља празник побједе над иконоборцима и спомен на сабор у Цариграду из 843. године када је васпоставњено поштовање икона у Цркви. На данашњи дан у Саборном храму у Требињу свету Литургију служио је Епископ ЗХиП Г. Григорије уз саслужење свештеника и ђакона. Данас је Саборни храм био мали да прими све оне који су дошли да узму учешћа у овом слављу. Вјерном народу пригодном бесједом обратио се владика Григорије, а по завршетку литургије организована је литија са светим иконама у порти храма. Вјерни су и ове године традиционално припремили послужење у Епархијском дому.

Бесједа Еп. Григорија

Недеља Православља у Коњицу

Недеља Православља, празник побједе и тријумфа православља над иконоборством, свечано је прослављена у Коњицу, гдје је овај сверадосни дан почео Светом Литургијом, коју је у Храму Светог Василија Великог служио парох коњички јереј Милан Бужанин. Светој Литургији присуствовало је око педесет коњичана и јабланичана, који су се причестили. Прослава овог великог празника настављена је и послије Свете Литургије у парохиjском дому, гдје су домаћини припремили послужење.

Прва недеља поста у Невесињу

Након великопосних богослужења прве седмице Великог поста, на Теодорову суботу и у Недељу Павославља велики број вјерника је присуствовао светим литургијама у невесињским храмовима.

На Теодорову суботу у Саборном храму Вазнесења Господњег у Невесињу свету литургију је служио протојереј – ставрофор Зоран Илић уз саслужење јереја Младена Чалије. У пригодној бесједи отац Зоран тумачивши одјељак из јеванђеља о исцјељењу сухоруког у суботу рекао је да наша дјела треба да произилазе из љубави према другима, нагласивши да нас јеванђеље, пост и живот у цркви томе учи.

У Недељу Православља свету литургију је служио протојереј – старофор Зоран Илић уз саслужење јереја Немање Лукете. У првој недељи поста у светим литургијама народ учествује у највећем броју. Свете литургије служене су и у сеоским храмовима у Кифином Селу, Залому, Луци, Придворцима, Биограду, Оџаку, Зовом Долу и Лукавцу. Болеснике који из здравствених разлога нису могли доћи у неки од храмова свештеници су причестили у домовима.

Недеља Православља у Чапљини

Прве седмице Великог и Часног поста, о спомену светог Теодора Тирона и у Недељу Православља, служена је света Литургија у Саборном храму Вазнесења Господњег у Чапљини и у храму Успења пресвете Богородице у Габели. Богослужењу је присуствовао велики број верника који су се причестили Телом и Крвљу Христовом. Најмлађи су у литији око цркве носили иконе, и тако предвођени хором светитеља и анђела, на челу са светим Јованом Дамаскином и Теодором Студитом, посведочили Православну веру.