Monthly Archives: март 2017

Еп. Григоријe – Предавање „Светиња живота“ у Бару

Предавање Епископа Григорија „Светиња живота“ у Бару

Предавање Његовог Преосвештенства Епископа Захумско-херцеговачког и Приморског Г. Григорија на тему „Светиња живота“ које је на Средопосну недјељу, четврту недјељу Великог Часног поста посвећену Светом Јовану Лествичнику одржао у Саборном храму Светог Јована Владимира у Бару.

Тонски запис предавања:

Предавање протојереја-ставрофора др Владимира Ступара у Саборишту ЦО Билећа

У четврту недељу Великог поста, 26. марта 2017. године, у пуној сали Саборишта ЦО Билећа, у оквиру великопосног циклуса предавања, протојереј-ставрофор др Вадимир Ступар, професор на Православном богословском факултету „Светог Василија“ у Фочи, одржао је предавање на тему „Преображење човјека у Великом посту“.

Тонски запис предавања:

Ученици „Просвјетине школе” посјетили Пребиловце

Протекле суботе, предвиђене за наставне активности у оквиру „Просвјетине школе српског језика, историје и културе”, ученици и наставници, као учесници овог пројекта Српског просветног и културног друштва „Просвјета” – Градски одбор Мостар, посјетили су Пребиловце, а уз подршку Црквене општине мостарске и Црквене општине чапљинске. Током овог једнодневног излета, око седамдесеторо дјеце, на путу за Пребиловце посјетили су и Манастир Житомислић, Почитељ и Хутово Блато.

Посјетивши најприје Манастир Житомислић, дјеца из Мостара, Чапљине и Коњица упознали су се са богатом историјом једног од најзначајнијих манастира у Херцеговини, а својевремено и важним школским центром, о чему им је говорио монах Константин. На даљем путу за Пребиловце, полазници ове јединствене школе обишли су средњовјековни град Почитељ, на лијевој обали Неретве, који се везује за период Херцега Стефана Вукчића Косаче. Стигавши у Пребиловце најприје су посјетили некадашњу сеоску школу, у спомен на њене свете мученички страдале ученике и њихову свету учитељицу Стану Арнаут, да би им затим у Храму Васкрсења Христовог, о историји и вјечности овог мјеста говорила вјероучитељица Зорица Гојачић. Школски амбијент и радна атмосфера уприличени су у амфитеатру и екстеријеру пребиловачког храма, приликом чега су ученици основношколског и средњошколског узраста своје утиске претакали у ликовна, поетска и прозна дјела. Непосредно пред повратак у Мостар, једнодневни излет „Просвјетине школе” завршен је и посјетом парку природе у Хутовом Блату.

Средопосна недеља у Суторини

У Средопосну недељу, 26.3.2017. године Свету Архијерејску Литургију у храму Светог Преображења Господњег у Суторини служио је Његово Преосвештенство Епископ Захумско-херцеговачки и Приморски Г. Григорије уз саслужење старјешине храма протојереја-ставрофора Благоте Васиљевића, декана Богословског факултета у Фочи протојереја-ставрофора Дарка Ђога и ђакона Павла Ратковића. Бесједио је Епископ Григорије. Послије Свете Литургије уприличено је послужење у парохијском дому.