Daily Archives: 13. маја 2017.

Слава у Мркоњићима

У Мркоњићима, родном селу Св. Василија Тврдошког и Острошког,  прослављена је слава храма подигнутог на темељима Светитељеве родне куће. У четвртак 11.маја, служено је претпразнично вечерње у новообновљеној цркви Св. Николе у сеоском гробљу надомак храма Св. Василија. Вечерње, у оквиру којег је обављено и мало освећење овог новообновљеног храма, служио је Владика Григорије уз саслуживање свештеника, свештеномонаха и ђакона наше епархије, а уз присуство и молитвено учешће бројних верника окупљених на претпразничном богослужењу.

На сам дан празника, 12.маја, Св. Архијерејска Литургија је служена у храму Св. Василија. Свечана литија коју су предводила тројица епископа – Еп. Максим западноамерички, Еп. Атанасије умировљени ЗХиП и домаћин Владика Григорије – са бројним свештенством, монаштвом и верницима пристиглим из градова широм наше али и суседних епархија кренула је, по угледу на древни обичај Цркве, од храма Св. Николе и уз појање тропара, путем који се успиње кроз ово живописно херцеговачко село, дошла до цркве Св. Василија где је отпочела Св. Литургија. Око храма су већ биле окупљене стотине верника који су – будући да је храм био премали да прими све који су дошли да узму учешћа у Празнику – пронашли место око цркве али и свуда унаоколо, широм села. У Литургији су обављена и три Крштења, што је био посебни благослов и радост за све присутне. Након Литургије, у литији се поново кренуло до цркве Св. Николе пред којом је пререзан славски колач, и пред којом је Владика Григорије заблагодарио на благословима Богу и Св. Василију, али и свима онима који су на било који начин узели учешћа у обнови и одржавању ових храмова, на њиховој несебичној љубави и пожртвованости.

Празнична трпеза је и ове године постављена у дому породице Куштров, која се као и многи некадашњи мештани овог села који данас живе широм света, на дан Св. Василија окупила у свом родном месту.

Током читавог дана, бројни верници пристигли са свих страна наставили су да долазе на поклоњење овом светом месту и Светитељу, чије су присуство и благослов сви могли да осете …

Бесједа Еп. Максима

Поздравна ријеч Еп. Григорија

Празник Светог Василија у Благају

Празник Св.Василија Тврдошког и Острошког свечано је прослављен у Благају. Свету Литургију служио је архимандрит Данило, уз саслужење протојереја – ставрофора Радивоја Круља, јереја Милана Бужанина, протојереја Небојше Радића и јереја Марка Гојачића.
Након литургије преломљен је славски колач и освећено жито, а празнично славље је настављено уз трпезу љубави у парохијској гостопримници. Донатори славске трпезе су Дунав осигурање, Рибогојилиште Лакс Мостар и вјерници парохије благајске којима се још једном искрено захваљујемо.

Бесједа игумана Данила

Празник светог Василија у Невесињу

Празник светог Василија Тврдошког и Острошког прослављен је служењем свете литургије у храму код болнице који је посвећен овом светитељу. Свету литургију је служио свештеник Алекса Зубац уз саслужење свештеника Зорана Илића, Немање Лукете и ђакона Ратка Зубца.

Након литије и славског обреда отац Зоран Илић је одржао бесједу у којој је позвао све на заједништво, рекавши да су бројни светитељи својим дјелима показали да је потребно да све што радимо вежемо за небо, да живот проткамо небеским и да је живот светог Василија путоказ како се богоугодним дјелима може узвисити свако, као што је то учинио овај скромни пастир из Поповог поља. „Свети Василије се од момента кад је чувао овце у родном Мркоњићу, па до часа свога упокојења увијек трудио да све што ради у животу оплемени и протка небеским. Управо због тога је он проткан духом небеским, због тога није иструнуо и свједочи о васкрсењу и животу вјечном“, рекао је отац Зоран.

Начелник општине Невесиње Миленко Авдаловић је позвао на скромност, рекавши да се путоказ скромности може пронаћи у лику и дјелу невесињског добротвора Михајла Лабала. „Морамо да тежимо идеалима светог Василија, али и идеалима овог човјека којем смо се данас молили за покој душе. Михајло Лабало је направио ову болницу која је тако лијепа и добра каква је била и његова душа“, рекао је начелник и додао да се Лабало није заносио ни у тренуцима кад је од СПЦ добио највиша признања.

Свечано је било и у Удружењу дјеце и омладине са посебним потребама „Моја Нада“ које је прославило своју крсну славу. Дјеца окупљена око овога центра су здравицама, рецитацијама и пригодним програмом на прави начин прославили своју славу. Свештеник Немања Лукета се захвалио свима који помажу ово удружење уз молбу да наставе то богоугодно дјело које је равно помагања цркви.