Daily Archives: 15. маја 2017.

Матуранти из Билеће на стазама духовности и историје

Матуранти гимнaзије СШЦ „Голуб Куреш“ из Билеће, у организацији школе, предвођени разредницама Тањом Бабић и Тањом Бубрешко, 9. маја 2017. г. посјетили су у оквиру једнодневног излета, манастире Пребиловци и Житомислић, стару православну цркву у Мoстару, те православну цркву у изградњи у истом граду. Уз најаву и пратњу свештеника Небојше Коловића (протојереј – ставрофор Саборног храма Светог Саве у Билећи) и о. Александра Грчића, свуда су лијепо дочекани. У Пребиловцима (Храм Васкрсења Христовог) дочекао их је о. Марко који им је говорио о новоподигнутом храму, о историјским чињеницама везаним за страдање људи овога краја у Другом свјетском рату, у име чијих жртава је храм и подигнут. Ту смо се сабрали са још једном групом, такође Билећана, наставницима из ОШ „Свети Сава“ са којима смо и даље наставили пут Житомислића и Мостара. У Житомислићу (Манастир Благовештења Пресвете Богородице) нам је о манастиру и његовој историји говорио о. Гаврило гдје смо лијепо и послужени у природи. У Мостару, у старој цркви, дочекао нас је ђакон Бранислав Рајковић и бесједио младима о томе како тече обнова некад највеће православне цркве на Балкану, о „златном добу Мостара“ и положају православних Срба и њиховој култури у садашњости. Ученици и професори, захвални и обрадовани за тако пуно духовних доживљаја који су забиљежени и дивним фотографијама, наставили су своје путовање до старог моста и урбаних дијелова Мостара и Почитеља.