Monthly Archives: јун 2017

Промоција књиге “Преко прага“ у Мостару

Са великим задовољством можемо најавити да ће промоција књиге “Преко прага“ Његовог преосвештенства владике захумско-херцеговачког и приморског Григорија бити одржана у недјељу 2. јула у Мостару.

Промоција ће се одржати у Владичанском двору у Мостару у 20 часова, а о књизи ће говорити академик др. Енес Карић, књижевник и професор из Сарајева, др. Влахо Богишић, лексикограф и писац из Загреба, др. Драган Ковач, љекар и књижевник из Требиња, аутор владика Григорије и  модератор Сања Бјелица Шаговновић, новинарка из Мостара.

Књига “Преко прага“ објављена је 28. априла у издању београдске издавачке куће „Лагуна“, а до сада је промовисана само у Београду. Књига је, за само два мјесеца, доживјела своје четврто издање.

“Преко прага“ је збирка приповиједака о судбинама малих људи у херцеговачком поднебљу с краја прошлог вијека.

“Ова књига на један начин представља мој вапај да се испоштују различитости народа у Херцеговини, које су добре и које не треба потирати“, рекао је епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије представљајући у крипти Храма Светог Саве у Београду своју збирку прича „Преко прага“.

У „Лагуни“ истичу да владика Григорије меланхоличном збирком прича „Преко прага“ улази у ред даровитих писаца из Босне и Херцеговине који својом прозом настављају најбољу традицију приповједача, од Петра Кочића до Зуке Џумхура, Иве Андрића или Меше Селимовића.

„Изванредан психолошки портретиста, ауторски глас у овој књизи уздиже се изнад злосрећних подјела у народу, прелазећи преко уског и себичног прага своје куће, вјере и нације, и даје нам сваким ретком своје прозе на знање да ће се угледати на Андрићеву мисао `Највећа планина коју човјек мора прећи је праг његове сопствене куће`“, наводе у издавачкој кући “Лагуна“.

Владика Григорије до сада је објавио књиге „Долази час и већ је настао“ /бесједе и разговори, 2004/, „Лазар“ /новела, 2008/, „Прича о старом краљу“ /новела, 2009/ и „Радост живота“ /колумне, 2010/.

Слава храма на Љескову Дубу

У недјељу трећу по Педесетници, 25.јуна 2017.године Господње, прослављена је слава храма на Љескову Дубу. Свету Литургију служио је отац Никола Јанковић, парох требињски, уз саслужење о.Милана Стањевића мјесног пароха, ђакона Јакше Окиљевића, јерођакона Павла и вјерног народа.

Послије литије и ломљења славског колача, настављено је славље уз трпезу љубави у новосаграђеном парохијском дому.

Парастос у Придворцима

У Придворцима код Требиња данас је служен парастос за 13 Срба које су усташе бациле у Придворачку јаму у ноћи 23. на 24. јун 1941. године. Са мјеста стратишта тројица Срба успјела су да побјегну и упозоре остало становништво.

Парастосу су присуствовали потомци страдалих Срба који су указали на свирепо и стравично страдање Срба из Придворице и Требиња прије 76 година, те истакли да спомен-плоча и капела код Придворичке јаме опомињу шта се догодило те страшне ноћи.

Највише их, кажу, боли неправда што муслимани потпомогнути усташама никада нису кажњени за недјело које су починили над својим комшијама Србима.

Помену жртвама усташког злочина на Придворачкој јами присуствовала је и делегација Градског одбора Социјалистичке партије Требиње која је положила цвијеће на мјесто страдања и присуствовала помену жртвама усташког злочина на Придворачкој јами.

На иницијативу потомака страдалих Срба из Придвораца 2006. године подигнута је спомен-капела уз Придворачку јаму.

Извор: Срна

Служена литургија поводом Видовдана, крсне славе Удружења „Насљеђе“

У Цркви Светог цара Лазара у Требињу, у кругу бивше касарне, јутрос је служена Света литургија и обиљежена прва фаза обнове храма чиме је Удружење дјеце погинулих бораца „Насљеђе“ почело обиљежавање Видовдана, крсне славе Удружења.

Литургију је служио свештеник Никола Јанковић, а присуствовао је већи број чланова Удружења и одбора из других градова Српске.

Предсједник „Насљеђа“ Саша Пешикан подсјетио је да је на иницијативу Удружења завршена прве фаза обнове унутрашњости цркве, односно реконструисана су имена погинулих бораца.

Он је додао да ће радови бити настављени наредне седмице, те да ће послије унутрашње почети вањска обнова.

„Вањска обнова захтијева више посла и средстава, па ћемо се морати обратити Хидроелектранама на Требишњици /ХЕТ/“, рекао је Пешикан.

Крсна слава Удружења – Видовдан биће обиљежана у сриједу, 28. јуна, када ће у 9.00 часова бити служена Света литургија у Саборном храму у Требињу, док ће помен погинулим припадницима Војске Републике Српске бити служен у 11.00 часова у цркви Светог цара Лазара.

У Културном центру ће од 20.30 часова бити отворена изложба слика из одбрамбено-отаџбинског рата.

Извор: СРНА

Светa литургија у Манастиру Жањица

У Манастиру Ваведења Пресвете Богородице, на острвцету Жањица при улазу у Бококоторски залив, који је метох Манастира Тврдош, Свету литургију служио је игуман Саво (Мирић).