Monthly Archives: септембар 2017

Света Литургија и помен у Глушцима

У недељу 24. 09. 2017. У селу Глушци служена је Света Литургија и помен мјештанима овога села који су одведени у Јасеновац 23.09.1944. године. Служио је парох Борис Чоловић уз присуство великог броја вјерника из наше парохије и других мјеста из наше епархије.

Те 1944. године  одеведена су 94 житеља овог села, што је чинило скоро половину тадашњег становништва. Највише су страдале баке, мајке и дјеца… Нека им Господ подари царство своје небеско, међу мученицима својим, а нама нека да благослов и утјеху, те да се њиховим молитвама и ми спасимо.

Након Литургије, припремљена је трпеза љубави у парохијском дому.

Треба напоменути да смо ове године уз помоћ градских власти, добрих људи и ЦО Дубровачке обновили кров и звоник цркве, те завршили и унутрашње уређење храма, чиме смо завршили скоро цјелу обнову. У неколико акција до сада, обновили смо фасаду, отворе, иконостас, подове, употпинили инвентар… Хвала свима који су учествовали у обнови, на било који начин и нека их Господ награди благословом својим, молитвама Светих Апостола Петра и Павла којима је овај храм и посвећен.

Храмовна слава Старе Цркве у Мостару

У недјељу, 24.септембра 2017.године прослављена је храмовна слава Старе Цркве у Мостару, Рођење Пресвете Богородице. На сам празник Мале Госпојине служена је Света литургија, а у недјељу је у склопу литургије преломљен славски колач, освећено жито и извршен је призив Светог Духа на ученике и родитеље за нову школску 2017/2018.годину. Дјеца су добила пригодне поклоне, а подијељени су и уџбеници за вјеронауку свим ученицима. Уџбенике су обезбиједили Катихетски одбор СПЦ и СПЦО Мостар. Родитељи су заједно са ученицима припремили славско послужење. Слава Богу на лијепом времену, па смо остали у заједничарењу до касно послијеподне.

Слава цркве и помен жртвама логора у Челебићима

У Недјељу  24. септeмбра 2017.г.  ,  у насељу Челебићи код Коњица, прослављена је храмовна слава Храма Рођења Пресвете Богородице. Свету  Литургију   служио је јереј Марко Гојачић парох чапљински   уз саслужење протонамјесника Славише Ђурића пароха бугојанског  и јереја Милана Бужанина пароха коњичког. Отац Марко  је све присутне поздравио пригодном бесједом, а  након свете Литургије, Парастоса  и  Литије   пресјекао је славски колач,  уз присуство  многобројног благовјерног народа из  Челебића, Коњица, Јабланице и околних села и насеља . У наставку је приређена трпеза љубави испред  Цркве, коју су припремили   домаћин Борислав Аврамовић  са својом породицом, а припадници Оружаних Снага БиХ су пружили несебичну подршку материјално техничким средствима и присуством војника из касарне у Билећи.
Црква Успења Пресвете Богородице саграђена је 1860.г. залагањем и трудом домаћина Марка Манигоде из мјеста Добригошће, који је мученички пострадао од турских зулумћара, а у протеклом рату је била уништена и девастирана у потпуности, а обновљена је 2011.г.

Бесједа о. Владана Перишића, Јн 3,13-15

Света Литургија на Хуму

У недељу 24. септембра у цркви Рођења Пресвете Богородице на Хуму служена је Света Литургија. Служио је надлежни парох требињски протојереј-ставрофор Борис Бандука. Након Свете Литургије и литије обављено је ломљење славског хљеба. Храм на Хуму саграђен је 1750. године и у току је његова обнова.