Monthly Archives: септембар 2017

Света Литургија на Хуму

У недељу 24. септембра у цркви Рођења Пресвете Богородице на Хуму служена је Света Литургија. Служио је надлежни парох требињски протојереј-ставрофор Борис Бандука. Након Свете Литургије и литије обављено је ломљење славског хљеба. Храм на Хуму саграђен је 1750. године и у току је његова обнова.

Празник Рођењa Пресвете Богородице у Љубињу

На празник Рођења Пресвете Богородице у храму Рођења Господа Исуса Христа у Љубињу, Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ ЗХиП Григорије. Послије литургије услиједила је литија. Пред Општином Љубиње преломљен је славски колач, а на мјесту будућег споменика палим борцима служен је помен и положено цвијеће. Литија се завршила пред храмом Рођења Пресвете Богородице, који је у обнови. Игуман манастира Тврдош Сава осветио је новоизграђени погон за прераду бијелог лука.

Слава цркве Рођења Пресвете Богородице у Шћеници на Бобанима

Храм Рођења Пресвете Богородице у бобанском селу Шћеница прославио је крсну славу. Свету Литургију у присуству неколико стотина вјерника служио је протојереј-ставрофор Момчило Пејичић уз саслужење синђела Исаие и надлежног пароха протојереја – ставрофора Бориса Бандуке.
Велики број вјерног народа, нарочито дјеце, узео је учешће у Светом Причешћу. Послије Свете Литургије услиједила је литија, а затим се пред храмом преломио славски колач. Након ломљења славског колача добри домаћини су за све присутне припремили трпезу љубави.
Прослави храмовне славе у родном мјесту присуствовали су и вјерници који живе у Србији, Црној Гори, Хрватској, Аустралији и Канади.

Слава манастира у Данићима код Гацка

У Данићима код Гацка свечано је послављена слава Манастира Св. свм. Петра дабробосанског и херцеговачког. Светом Литургијом је началствовао игуман манастира Св. Саве на Голији о. Данило, уз саслужење свештеника и свештеномонаха из наше и суседних епархија и присуство великог броја вјерника. Након Св. Литургије и литије обављено је резање крсног хљеба.

Слава Цркве Светог Пророка Захарија и праведне Јелисавете у Јабланици

У недјељу 17.9.2017.г. поводом Храмовне славе служена је Света Литургија у  Храму  Св.Пророка Захарија и праведне Јелисавете. Свету  литургију служио је  парох невесињски јереј Немања Лукета уз саслужење свештеника Марка Малеша пароха зеничког, свештеника Милана Бужанина, ђакона Уроша Билића и ђакона Крста Авдаловића. Након прочитаног Јеванђеља присутном народу обратио се парох зенички Марко Малеш  пастирском бесједом.Осим великог броја вјерника, који су дошли са готово свих страна расејања, овом чину су били присутни   Предсједавајући Општинског Вијећа општине Јабланица г.Мате Мијић,јабланички Жупник дон Миле Видић, Главни Имам јабланички Екрем еф. Хоџић , представници јавних установа из Јабланице, ХНК, ФБиХ и Републике Српске, као и бројни други гости.

Цркву Св.Пророка Захарија и Праведне Јелисавете саградио је ктитор Славко Ристић-Грга уз помоћ општине Јабланица, Владе ХНК/ХНЖ, Удружења Срба из Коњица и њихових потомака у дијаспори, Удружења коњичана Републике Српске, Честитог Братства Манигода, породице Јелачић као и бројних других приложника.

Пројекат ове цркве израдио је дип.инж.арх мр. Џенан Ковачић из Коњица на основу идејног пројекта г Ненада Поповића архитекте из Гацка .

Благослов за градњу цркве дао је Његово преосвештенство Епископ Захумско-Херцеговачки и Приморски Г. Григорије. Пројекат изградње  водио је парох коњички јереј Милан Бужанин.

Након свете литургије парох Милан Бужанин се укратко захвалио свим присутним вјерницима, гостима, и донаторима , те позвао све присутне на чашу разговора уз припремљено послужење у порти храма.