Daily Archives: 18. октобра 2017.

Саопштење Црквене Општине Дубровник

На основу сједнице Одбора Српске православне црквене општине у Дубровнику одржане дана 27. септембра 2017. чланови одбора донијели су сљедеће ставове:

Поводом неистинитих, тенденциозних и злонамјерних тврдњи, које су се појавиле по питању односа Црквене општине Дубровник и Српског Националног Вијећа (СНВ) у том граду, због вјерујућег народа православног, а и због шире јавности, дужни смо саопштити да ниједан навод у поменутим памфлетима није тачан!

Није тачно да су Црквена општина Дубровник, или владика,  како се злурадо измишља, избацили дубровачке Србе на улицу. Простор који је користило СНВ Дубровника од 15 м2, одлуком Црквене општине,  а уз учешће и представника СНВ, пренамијењен је у Музеј икона, о чему је СНВ благовремено и усмено и писмено обавијештено, а на шта предсједник СНВ тада није имао ни једну примједбу. Притом, по Уставу Хрватске простор за СНВ, као и остале мањине, обезбјеђује држава Хрватска, у овом случају је то град Дубровник. Према томе, обична је подвала да је било ко, а понајмање дубровачки Срби, избачен на улицу. Иначе, ни у једном граду Хрватске гдје дјелује СНВ, оно то не чини у просторијама које су власништво надлежних епархија.

Није тачно ни то да новац који Епархија Захумско-херцеговачка и приморска и Црквена општина Дубровник добијају од изнајмљивања станова или простора одлази у непознатом правцу, како се злонамјерно тврди. Напротив, тим новцем се управо сада темељно обнавља православна црква на Корчули, а пред самим је почетком и дуго припремана реконструкција јединственог музеја православних икона у Дубровнику. Од тог новца се, већ годинама, стипендирају многи богослови и студенти а и лијече они који сами то не могу приуштити (о чему постоји прецизна документација). Притом, контролу рада Црквене општине Дубровник, поред православне Цркве, обавља и држава Хрватска, која у досадашњем раду није пронашла ниједну неправилност или незаконитост. Илустрације ради, Црквена општина Дубровник држави Хрватској,  како закон и налаже,   редовно уплаћује ПДВ.

Измишљотина о петицији 3,500 дубровачких Срба против надлежног епископа била би гротескна да није трагична, јер, на велику жалост наше Цркве, у Дубровнику, према подацима Хрватског Завода за статистику живе свега 1,164 особе које се изјашњавају као Срби. Према томе, петиција са потписима 3,500 Срба (па чак ни двојице њих) против надлежног епископа никада није потписана, како се злонамјерно пише. Она постоји само у главама оних који конструишу овакве „случајеве“, не размишљајући о томе да њима штете само преосталим Србима у Дубровнику и Хрватској.

Због нашег добронамјерног и вјерујућег народа желимо на крају да истакнемо да ни у нашој Црквеној општини ни у Епархији Захумско-херцеговачкој нико, па ни надлежни епископ, не може нити да доноси нити да спроводи одлуке мимо надлежних органа Епархије, попут Епархијског управног одбора, а Епархијски управни одбор, за све што ради, подноси извјештаје Патријаршијском управном одбору.

Лажима, подметањима и конструкцијама појединци у медијском простору потпуно неодговорно наносе штету СПЦ и њеним службеницима, али и подривају дугогодишње напоре надлежних епископа на успостављању нормалног живота српског народа који је остао изван граница матице. Стога их још једном братски позивамо на одговорност у послу који раде, јер на овај начин неће нашкодити онима на које су се окомили, него ће оштетити оно мало преосталих Срба, у овом случају у Дубровнику, којима је потребан ослонац и утјеха, а не неистине, полуистине или зле намјере, од којих ће на крају страдати само поменути Срби, међу којима, на жалост, многи и данас буквално преживљавају само од помоћи коју примају од те исте нападнуте Црквене општине у Дубровнику.

Предсједник ЦО Дубровник
Стево Марић

Деманти Цо Дубровник 27.9.2017. (пдф)