Daily Archives: 27. октобра 2017.

Слава цркве Преподобне мати Параскеве у Грабу на Зубцима

Храм Преподобне мати Параскеве – Свете Петке у зубачком селу на Грабу прославио је крсну славу. Свету Литургију у присуству већег броја вјерника  служио је протојереј-ставрофор Дражен Тупањанин уз саслужење надлежног пароха протојереја – ставрофора Бориса Бандуке.
Велики број вјерног народа, нарочито дјеце, узео је учешће у Светом Причешћу. Послије Свете Литургије услиједила је литија, а затим се пред храмом преломио славски колач. Након ломљења славског колача за све присутне припремљена је трпеза љубави.

Саопштење

Већ смо сви навикли да име Небојше Вукановића везујемо за лажи. Бескрупулозне, нељудске. Ни овога пута није нас изневјерио: јуче је његово лагање и подметање, које је већ годинама управљено на Епархију захумско–херцеговачку, могло би се рећи, доживјело свој врхунац тврдњама да свештеници ове епархије служе помен пред усташким спомеником  по налогу надлеженог епископа. Вукановић се, како таквој „моралној“ громади и приличи, послужио костима православних жртава тоталитарног терора 1944. год. као обичним средством да би још једном, по ко зна који пут, изнио нову лаж о Цркви и њеном епископу.

А о чему је заправо ријеч? Од 1990. год на острву Дакса,  код Дубровника, православни свештеници служе помен  за пострадале православне жртве, међу којима је и православни свештеник Божидар Пиндовић. Поменуте жртве,  без  суда и суђења,  крајем октобра 1944. сурово су ликивдирали партизани на подручју Дубровника и околине. Помен на том мјесту наши свештеници (Гуњић, Вукомановић, Спаић, Ковачевић) непрестано служе још од 1990. год. по благослову митрополита дабробосанског и администратора захумскохерцеговачког Владислава, јер прије 1990. године ни православни ни римокатолички свештеници нису могли служити помен партизанским жртвама.

Епархија захумско–херцеговачка и приморска изражава запрепашћење количином мржње, тоталном заслијепљеношћу и спремношћу овог назовиновинара да се чак и овакве трагичне чињенице потпуно изврћу и безочно злоупотребљавају, а онда јефтино медијски пласирају, са само једним циљем – да би се нанијела штета нашој Цркви. Нека му то служи на част.

ЦО Дубровник и
Eпархија Захумско-Херцеговачка и Приморска