Светa литургијa у селу Просјек

У цркви Воздвижења Часног Крста у селу Просјек, у Бобанима, јутрос је парох бобански отац Момчило Пејичић служио Свету литургију. Иако, у присуству малог броја вјерника, отац Пејичић је истакао да је ово посебан дан за бобански крај и житеље страдалних Бобана који су у протеклом рату и те како осјетили руку непријатеља. „Часни крст је основни знак за човјека. Вертикала показује љубав према Богу, а хоризонтала љубав према другом човјеку, јер управо онако како и Христос каже у својим заповијестима, љубав према Богу и ближњима“, рекао је у својој бесједи отац Пејичић. У току литургије присутни су се причестили, а затим су домаћини приредили трпезу љубави.

Црква је по предању сазидана за један дан и једну ноћ, а мјештани села Просјек и Невада у више наврата су је обнављали. Посљедњи пут је обновљена 1976. године када је наново урађен кров и унутрашњост цркве. Тада је и служена посљедња литургија, а нови живот за овај крај долази 2009. године када су се, уз помоћ оца Исаије, поново чула црквена звона. До села и цркве долази се по тачно утврђеним стазама, јер нема пута, а ни струје. Село је у посљедњем рату у потпуности срушено и опљачкано.

Прилог приредио: Божо Морић