Митровданске свечаности у Невесињу

У Невесињу је веома свечано прослављен празник Светог Великомученика Димитрија, заштитника града Невесиња. Празновање је почело празничном вечерњом и свечаном академијом коју организује Одбор за његовање традиције ослободилачких ратова Владе РС, Борачка организација РС и Општина Невесиње, током које су уручена највиша општинска признања. Повеља општине додијељена је епископу Захумско – Херцеговачком и Приморском Господину Григорију, доктору Предрагу Пешку, Господину Родољубу Драшковићу, историчару Бошку Бухи и Удружењу Шиповци. Друго по рангу општинско признање Плакета „Свети Димитрије“ уручено је предузећу „Азура“ и директору „Невесињепутева“ господину Милану Поповићу.

Свету архијерејску литургију служио је Његово преосвештенство епископ ЗХиП Господин Григорије уз саслужење свештеника Алексе Зубца, Мирослава Ратковића, Драга Зубца, Немање Лукете, Зорана Илића и Младена Чалије и ђакона Владимира Вукановића, Бранислава Рајковића и Ратка Зубца. Светој литургији присуствовали су и високи представници републичке власти, борачких организација и завичајних удружења херцеговаца. У пригодној бесједи владика је објаснио значење литургијског возгласа „Горе уздигнимо срца“, нагласивши да су Невесињци увијек ходили уздигнута срца. Након свете литургије у порти храма преломљен је славски колач.

Код спомен костурнице на Гвозду одржан је парастос за све погинуле борце у Отаџбинском рату и положени вијенци на централно спомен обиљежје херцеговачких бораца.

Митровданске свечаности завршене су славском трпезом.

Бесједа Еп. Григорија