Поклоњење Светом Николају

У уторак, 09. 08. 2016. год. група од десет вјероучитеља и четири презвитере по благослову Његовог Преосвештенства Епископа Захумско-Херцеговачког и Приморског Господина Григорија кренула је на четвородневно путовање у Италију. Крајни циљ путовања је био град Бари на обали Јадранског мора гдје се налазе мошти великог Светитеља Цркве Христове Светог Николаја Чудотворца. Група је авионом кренула из Мостара у поподневним сатима, а из ваздуха смо имали прилику да видимо добар дио наше епархије,посебно онај који се налази у долини Неретве гдје доминирају обновљени храмови који се налазе у близини ове прелијепе ријеке. Након получасовног лета дошли сму на одредиште и послије кратког предаха и одласка у хотел похитали да се поклонимо моштима великог Божијег Угодника Светог Николаја.

Величанствена базилика и објекти који се налазе поред ње остали су у сјенце малене крипте гдје су смјештене свечеве мошти. Светитељеве мошти се налазе испод камене плоче, која, иако је од камена не може да заустави благодат коју даје Бог у својима светим. За око је одмах запао малени иконостас који се налази у непосредној близини, а убрзо смо се информисали да је то простор гдје Руска Православна Црква врши своја богослужења што нас је додатно обрадовало. Након преспаване ноћи пошли смо да посјетимо оближњи град Леће гдје смо се још више увјерили у љепоте ове предивне земље. У Лећеу смо уз пратњу водича посјетили стари дио града у којем доминирају барокни храмови Часног Крста и Светог Оронца, светитеља из првог вијека, велики римски амфитеатар и друге грађевине које су рађене у истом стилу.Презадовољни овом посјетом вратили смо се у Бари и с нестрпљем чекали сутрашњи дан јер смо сазнали да ћемо имати прилику да присуствујемо Светој Литургији која ће бити служена над моштима Светог Николаја. Захваљујући оцу Радивоју Круљу сазнали да је папа Бенидикт шеснаести дао дозволу Руској Православној Цркви цркви да два пута у седмици служи Свету Литургију на часној трпези која се налази изнад моштију Светог Николаја. Светом Литургијом је начелствовао руски свештеник отац Андреј уз саслужење више свештеника међу којима и два свештеника наше епархије протојереја ставрофора Радивоја Круља и јереја Александра Шмање, координатора за вјеронауку наше епархије. Заједно са Руским хором на Литургији су појали и наши вјерочитељи. Ријечима је тешко дочарати како смо се осјећали у близини моштију великог светитеља и могућности да ћемо ту бити удостојени Светог Причешћа. Након завршетка Свете Литургије попричали смо са нашом православном браћом Русима који су нам рекли да у Барију имају свој храм у којем се свакодневно узноси молитва Спаситељу. Слободно вријеме смо користили да шетамо овим предивним градом,посјетимо многе његове знаменитости, цркве, тргове, позоришта као и стадион „Свети Никола“ , познат српским љубитељима спорта, наручито онима који симпатишу београдску Црвену Звезду. У свакој прилици смо могли да се увјеримо у надалеко познату италијанску љубазност, гостопримство и спремност да нам у сваком моменту покажу гдје се налази тражена знаменитост. Наших заједнички дружења ћемо се дуго сјећати и пожељети да се она наставе у вјекове вјекова. Нарочиту захвалност дугујемо епархији Захумско Херцеговачкој и Приморској и нашем владици Григорију чијим благословом смо и били у могућности да се поклонимо моштима Светог Николаја и посјетимо поменуте градове. У петак, 12. 08. 2016. године вратили смо се у Мостар пуни позитивних утисака и пожељели да се оваква дружења дешавају чешће уз констатацију да љепоте Божије има у изобиљу и у Републици Српској.

Вјероучитељ, Славко Лаловић