Благовијести слава храма у Дубровнику

Српска православна црквена општина у Дубровнику, од свог службеног постојања, прославила је на Благовијести своју 222. Крсну славу. Уз присуство лијепог броја благочестивог народа служио је Његово Преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Господин Григорије уз саслужење игумана тврдошког господина Саве и дубровачких пароха о. Славка Зорице и Горана Спаића и ђакона Владимира Вукановића, а уз анђелску пјесму хора „Св. Василије Острошки и Тврдошки“, под управом проф. Стојанке Гудељ. Епископ је у надахнутој бесједи поучио вјерни народ, истичући значај празника за наше спасење, наглашавајући смјерност Пресвете Богородице која се огледа у њеном одговору арханђелу Гаврилу: Ево слушкиње Господње – нека ми буде по ријечи твојој (Лк 1,38). Тим ријечима је показала свим хришћанима примјер како се живи у послушности Богу, што ће касније наш народ преточити у изреку да је „увијек боље оно што Бог хоће него што људи желе:“

За трпезу љубави и послужење народа побринуо се старешина храма протојереј – ставрофор Горан Спаић са члановима Црквеноопштинског одбора. Празник, служба Епископа и молитвено расположење допринијело је радости свих присутних, баш онако како је архангел Гаврило најавио Пресветој Дјеви Марији ријечима: Радуј се, благодатна! Господ је с тобом… (Лк 1,28). Јер ако је Бог с нама, ко ће на нас?

„Све је свето и честито били и миломе Богу приступачно“.