Daily Archives: 24. маја 2012.

Празник Вазнесења Господњега у Невесињу

Литургијским сабрањем на празник Вазнесења Христова, у Саборном храму у Невесињу, свечано је прослављена храмовна слава и слава општине Невесиње. Празновање је након литургије настављено литијом која је градским шеталиштем ишла до зграде општине Невесиње, испред које је преломљен општински славски колач. Литија је од општине улицом Цара Душана завршена пред Саборним храмом, гдје је по ломљењу храмовног славског колача владика Григорије бесједом поучио народ и свима честитао празник. Народу су се послије владике обратили начелник општине Невесиње господин Бранислав Миковић и предсједник црквено-општинског одбора СПЦО Невесињске др Ђорђо Кљајић.

Празник је даље ишао уобичајеним током уз културно-умјетнички програм и славску трпезу. Поводом славе начелник општине наградио је новчаним наградама ученике основне, средње и музичке школе из Невесиња, који су постигли најзапаженије реултате на републичким и међудржавним такмичењима. Љепоти празничног славља особито су допринијели, квалитетним музичким репертоаром, професори основне Музичке школе „Свети Роман Мелод“.

Бесједа Еп. Григорија

Обраћање начелника Невесиња Бранислава Миковићa
и предсј. ЦО Ђорђа Кљајића

Двадесета годишњица страдaња Срба и слава храма у Брадини код Коњица

На Празник Вазнесења Господњег у селу Брадина код Коњица, поводом Храмовне славе и обиљежавања двадесете годишњице од страдања Срба, служена је Света Архијерејска Литургија, као и парастос Србима страдалим у овом селу од 25. до 27. маја 1992 године. Свету Литургију служио је умировљени Епископ Г. Атанасије, уз саслужење четири свештеника и једног ђакона. На Светој Литургији присутни су били: српски представници у свим нивоима власти у БиХ, Министарства одбране и Оружаних снага БиХ, борачких удружења и удружења логораша Републике Српске, те велики број вјерног народа. Након прочитаног Јеванђеља Владика Атанасије пастирском бесједом обратио се вјерном народу. Након Свете Литургије служен је парастос за пострадале житеље села Брадине а затим припремљена трпеза љубави за све присутне вјернике.

Бесједа Владике Атанасија

Слава Саборног храма у Чапљини

На празник Вазнесења Христовог Свету Литургију служио је архимандрит Данило Павловић, игуман манастира Житомислић, уз саслужење јереја Бориса Чоловића пароха метковачког и јереја Данила Бора пароха чапљинског. Игуман Данило је преломио славски колач, после чега је уприличена трпеза љубави у гостопримници парохијског дома.

Вазнесење Господње – Слава храма у Фојници код Гацка

Храм Светог Вазнесења Христовог у Фојници код Гацка, наставио је свој древни обичај прослављања Крсне Славе. Светом Литргијом је началствовао парох фојнички јереј Данило Дангубић. Овај двоструки празник овогодишњи у нашем граду употпунила је Крсна Слава Термо-електране Гацко. Наиме, овај гигант (који храни велики број херцеговачких породица) као своје патроне прославља Свету браћу Кирила и Методија.
„Света Браћа су Христовим Словом и посветним трудом, просветили и прословили бесловесну масу словенску и привели је истинској словесности и дали печат слави словенској. Нека би овај ваш труд био Богу угодан и постао макар мали удио Славе наших дивних просветитеља којима смо дужни до краја свијета и вијека…“, рекао је отац Данило обраћајући се руководиоцима Термо-еллектране.

Еп. Атанасије – Бесједа у Брадини