Daily Archives: 12. јула 2012.

Црквено-народни сабор у Љубињу

На празник сабора Светих Апостола традиционално се одржава црквено-народни сабор у Љубињу. Тим поводом служена јe Света Литургија у храму рођења Господа Исуса Христа. Свету Литургију служио је свештеник Василије Брборић, уз саслужење свештеника Василија игумана завалског, Радивоја Круља, Данила Бора, Младена Жуловића и ђакона Саше Којовића. Присутном народу бесједом се обратио свештеник Данило који је говорио о значају светих Апостола, послању у свијет и нас који смо повјеровали и сабрали се око Христа. Послије Свете Литургије домаћини су припремили скромно послужење.

Слава храма у Ошанићима

Парохија столачка и храм посвећен Светим апостолима Петру и Павлу у Ошанићима прославили су своју славу служењем Свете Литургије, којом је началствовао епископ Атанасије уз сасулжење синђела Исаије (Павловића), јерођакона Порфирија, ипођакона Мила Перишића и столачког пароха Александра Гајића. Већ у раним јутарњим часовима црквица на брду изнад Стоца била је испуњена мирисом тамјана и пјесмом дјечице из околине Стоца и Дабра, као у временима када је православног народа на овим просторима било на стотине и хиљаде. Сада на Ошанићима живи само једна старица.

Уз ријечи бесједе владике Атанасија да се ова земља испуни дјечицом и да се обнове духовно и молитвено, више од стотину вјерника је и послије св. Тајне Причешћа остало у порти храма на трпези љубави. Тиме је ова древна светиња опет заблистала старим сјајем и живом вјером покрај средњовјековних столица владара Стоца и околине Милорадовића-Храбрена.

Благодаримо Господу за свако добро дјело учињено којим нас буде благословио!

Свечано прослављена храмовна слава – Св. Апостола Петра и Павла у Барама – Љубомир

Свечаност је почела окупљањем вјерника уочи празника и вечерњим богослужењем, а настављена сутрадан на сам дан празника Светом Литургијом, коју је служио парох протојереј-ставрофор Милутин Андрић, на којој је учествоваво већи број вјерника, од којих се знатан број причестило.

Послије свете службе, вршена је литија око храма и освештано славско жито уз ломљење колача. На крају се прота обратио вјерноме народу говорећи о празнику -храмовној слави, честитајући свима исту, са молитвом Господу да нас благослови, молитве наше услиши и подари свако добро из Његове богате ризнице.

Касније се прешло на трпезу љубави,коју су припремили слављеници-породица Мијановић, гдје се касније наставило народно весеље.

Владимир Леро

Петровдан у Глушцима

У селу Глушци, недалеко од Метковића прослављена је храмовна слава Светих Апостола Петра и Павла. Светом Литургијом коју је служио о. Данило Боро парох Чапљински уз саслужење о. Бориса Чоловића почела је прослава ових великих угодника Божијих. Поред великог броја наших вјерника који су стигли из многих мјеста, на служби су присуствовали представници града Метковића, доградоначелник г. Мато Мустапић, са својим сарадницима. Послије јевањђеља о. Данило вјерницима се обратио пригодном бесједом о животу и раду Светих Петра и Павла. Након литије око храма и ломљења славског колача славље је настављено испред храма игром и пјесмама наших фолклорних група из Метковића и Љубиња. Ово је био први наступ Метковског фолклора који је основан средином маја мјесеца, у склопу наше парохије и СКУД „Просвјета“ Загреб, пододбор Метковић. Нашу омладину која се у великом броју окупља у парохијском дому гдје се одржавају пробе учи водитељица из КУД „Просвета“ – Љубиње. Славље које је трајало до вечери овога дана настављено је у парохијском дому уз пригодну трпезу коју су припремили мјештани овог села.

Слава храма у Борцима

На Петровдан 12. 07. 2012 године у селу Борци код Коњица, свечано је прослављена слава храма Светих Апостола Петра и Павла. Свету Литургију служио је Архимандрит Данило игуман Манастра Житомислић уз саслужење пароха благајског јереја Бранимира Боровчанина и пароха коњичког Милана Бужанина. Посебну част и задовољство су нам учиниле породице Сарић, који су крстили Ађелу и Анђелију и ово је било прво крштење од рата на Борцима. Овом догађају присуствовало је неколико стотина људи углавном становника овог села који су расељени по свијету али и доста невесињаца, гачана и коњичана. Треба нагласити да је овај храм уврштен у националну културну баштину БиХ. Након Свете Литургије уприличена је трпеза љубави коју је припремили домаћини и кумови славе г. Милован Сарић и г. Здравко Сарић.