Daily Archives: 3. септембра 2012.

Молебан за почетак нове школске године

У Саборном храму светог Преображења Господњег у Требињу, на вечерњој служби уочи светог мученика Агатоника, дана 03. септембра 2012. године служен је молебан за почетак нове школске године. Храм је био испуњен дјецом, учитељима и родитељима , који су дошли  заједно са својим свештеницима и вероучитељима ,, једним устима и једним срцем,, упуте молитву Господу да благослови њихов рад и учење у предстојећој школској години. По завршетку молебна дјеци се пригодном бесједом обратио отац Дражен Тупањанин.

Саопштење за јавност поводом “Шантићевих вечери поезије 2012” у Мостару и додјеле књижевне награде “Алекса Шантић”

Шантићеве вечери поезије 2012” одржавају се под покровитељством Савјета министара БиХ, а велики допринос манифестацији су пружили: Удружење грађана “Лука Праг” из Чешке Републике, РТРС Бања Лука, биоскоп Cinestar Мостар, Форум дд Сарајево, Клуб вијећника Срба у ГВ Града Мостара, Модни студио “Moda ART GG” Мостар, винарија “Царски виногради” Мостар и др.

Свечано отварање овогодишње манифестације планирано је за петак, 07. септембра, концертом дувачког квартета “Невски“ из Београда, који се одржава под покровитељством Београдске филхармоније. Концерт ће се, као и већина програма манифестације, одржати у новообновљеном Владичанском двору у Бранковцу (Мостар). На манифестацији ће, као и претходних година, учешће узети еминентна умјетничка имена из земље и регије.

“Шантићеве вечери поезије 2012” значајне су због додјељивања књижевне награде “Алекса Шантић”, која представља једно од најзначајнијх пјесничких признања у региону. С поносом истичемо да је на конкурс до дана његовог затварања пристигло 87 пријава из Босне и Херцеговине, Србије, Црне Горе, Хрватске, Словеније и Македоније. Првостепена комисија сачинила је ужи избор пјесничких имена (Перо Зубац – Нови Сад, Дара Секулић – Сарајево, Зоран Костић – Бања Лука, Вања Јамбровић – Загреб, Драгослав Дедовић – Београд, Ђорђе Дабарчић – Гацко, Властимир Станисављевић – Београд, Данка Ђукановић – Вишеград, Божидар Бјелица – Београд, Игор Ремс – Подгорица, Љиљана Булатовић – Београд) између којих ће стручни жири на челу са предсједником пјесником Ђорђом Сладојем, актуелним добитником награде, изабрати овогодишњег лауреата.

Објавом његовог имена и додјелом новчане награде у износу од 5.000,00 КМ, те Шантићевог шешира и штапа, затворићемо овогодишњу манифестацију у суботу, 15.септембра 2012.године.

ПРОГРАМ:

• Петак, 7.септембар
    Свечано отварање Шантићевих вечери поезије 2012; концерт квартета „Невски“ – Београд, под покровитељством београдске филхармоније; Владичански двор у Мостару, 20:00
  • Субота, 8.септембар
    Монодрама „Ћоркан“; режија и извођење Харис Бурина – Босанско народно позориште Зеница; мала сала ХНК у Мостару, 20:00
  • Недјеља, 9.септембар
    „Штампарско-издавачка и књижарска дјелатност мостарских Срба од 1878. до 2012.“ -изложба Златка Сердаревића и промоција његове књиге „Српске православне школе у Мостару“; Владичански двор у Мостару, 20:00
  • Понедјељак, 10.септембар
    „Мој брат Алекса“, филм режисера Александра Јевђевића; Биоскоп Cinestar Мостар, 20:00
  • Уторак, 11.септембар
    Осман Ђикић, вече посвећено стогодишњици пјесникове смрти, Владичански двор у Мостару, 20:00
  • Сриједа, 12.септембар
    „Квартет“; драмска представа приједорског позоришта, режија Дарко Цвијетић; Хрватски дом херцег Стјепан Косача, 20:00
  • Четвртак, 13.септембар
    „Ми знамо судбу“, промоција двојезичног српско-чешког издања књиге изабраних пјесама Алексе Шантића (приредио Стеван Тонтић, превели Ирена Венигова и Лудек Кубишта, издавач „Удружење грађана Лука Праг“ Праг); Владичански двор у Мостару, 20:00
  • Петак, 14.септембар
    Вече савремених пјесника из Србије, Хрватске, Црне Горе и БиХ; те промоција књиге пјесама Мехмеда Хумачкића; велико степениште у Старом граду, 20:00
  • Субота, 15.септембар
    Округли сто на тему „Утицај Шантићевог времена на наше дане и садашњост“; Владичански двор у Мостару, 11:00

Свечаност додјеле књижевне награде „Алекса Шантић“ за 2012.годину и промоција нове збирке пјесама актуелног добитника награде Ђорђа Сладоја, уз наступ СПД „Гусле“ Мостар, Владичански двор у Мостару, 20:00

Српско Просвјетно и Културно Друштво Просвјета
Градски одбор Мостар
3.септембар 2012.године

У Манастиру Тврдош почела прерада грожђа сорте Мерло

Подруми Манастира Тврдош почели су са прерадом грожђа сорте Мерло, поријеклом из винограда у ПетроПавловом пољу. План је да се ове године преради 55000 кг. ове сорте, која се користи за производњу врхунског манастирског вина ИЗБА.