Daily Archives: 8. новембра 2012.

Митровдан у Невесињу

Двадесетогодишњица прве митровданске битке учинила је да овај покровитељски празник за Невевесиње буде свечанији него иначе. У предпразничном дану промовисане су књиге Велибора Шиповца „На граници“ и Љиљане Булатовић „Рапорт команданту“, а предпразнично вече обиљежила је свечана академија у којој је учешћа узела и наша позната глумица Ивана Жигон.

На сам празник свету архијерејску литургију служио је Преосвештени епископ Григорије уз саслужење игумана голијског манастира Светог Саве јеромонаха Данила, игумана тврдошког Саве и бројног парохијског свештенства епархије Захумско – херцеговачке. По литургији преломљени су славски колачи, те одржан помен и положено цвијеће на спомен костурници пострдалим и несталим борцима Отаџбинског рата. Овом приликом освјештана је и отворена нова галерија у дому културе., те промовисана књига Саве Скока „Антифашистичка Невесињска пушка“. Овај, заиста богат садржајима дан, завршен је славским ручком у градском хотелу.

Бесједа Епископа Григорија

Еп. Григорије – Бесједа на Митровдан у Невесињу

Митровдан у Манастиру Тврдош

Празник Светога Великомученика и Побједоносца Димитрија Солунског, прослављен је  у Манастиру Тврдош, свечарски и празнично. Свету Литургију служили су јеромонах Димитрије (који је и сам свечар овога Празника), јеромонах Нектарије (из манастира Бишње код Дервенте), јереј Драгиша Томић и јерођакон Порфирије. Послије Св. Литургије у манастирској трпезарији припремљено је послужење за све присутне.