Daily Archives: 8. јануара 2013.

Божићни концерт „Твоје од твојих“ у Мостару

Традиционални Божићни концерт под називом „Твоје од твојих“ у организацији Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“ градски одбор Мостар и Српског пјевачког и културно-умјетничког друштва „Гусле“ одржан је у Хрватском дому херцег Стјепан Косача у Мостару.

На концерту су наступили СПКУД „Гусле“, Хрватско пјевачко друштво „Хрвоје“ и група „Валтер Акустико“ из Мостара, као и представници других херцеговачких градова: Етно група „Свети великомученик Димитрије“ из Невесиња, Фолклорно друштво „Љубиње“ из Љубиња, народни гуслар Момир Авдаловић из Гацка, женска пјевачка група Удружења гуслара и епских пјесника „Војвода Влатко Вуковић“ из Билеће, Културно-умјетничко друштво „Алат“ из Требиња, Хор Херцеговачке Грачанице из Требиња, Хор „Света Анастасија српска“ из Требиња.

Бесједу је одржао и програм водио ђакон Бранислав Рајковић, на сцени су се могле видјети и чути игре и пјесме из разних крајева Херцеговине. И ове године као и прошлих сала ХД херцег Стјепан Косача је била испуњена до последњег мјеста.

Након концерта у галерији краљице Катарине Епископ ЗХиП г. Григорије отворио је изложбу слика Велимира Величковића, једног од најеминентнијих савремених српских сликара.

Уз представнике православне цркве на концерту и изложби су присуствовали и представници католичке цркве и исламске заједнице те представници јавног и политичког живота Мостара и Херцеговине.

Обраћање Епископа Григорија

Обраћање гвардијана фра Ике Скоке

Обраћање муфтије мостарског Сеида еф. Смајкића

Бесједа и програм Свечаног божићног концерта (пдф)

8. јануар – Сабор Пресвете Богородице, Слава у Петропавловом манастиру

У Петропавловом манастиру свечано је прослављена Слава параклиса посвећеног Сабору Пресвете Богородице. Свету литургију служио је о. Владан Перишић, професор Богословског факулетата у Београду уз саслужење свештеника о. Николе Јанковића и о. Драгише Томића. Након резања славског колача припремљена је славска трпеза.