Daily Archives: 7. јула 2013.

Храмовна слава у Полицама

Дана 7. jула 2013. године, у насељу Полице у Требињу, свечанао је прослављен празник Рођења Светог Јована Крститеља. Славио је истоимени храм а Свету Архијерејску Литургију служили су Епископ Западно-амерички Максим, Епископ Захумско-херцеговачки и Приморски Григорије и умировљени Епископ ЗХиП Атанасије, уз саслужење свештенства наше Епархије. Литургији су присуствовали и петнаестак православних из неколико америчких држава (Калифорније, Колорада, Флориде и Вашингтона), који су заједно са својим Епископом Максимом дошли да посјете Херцеговину.

У малој цркви није било ни близу довољно простора да прими све приспјеле вјернике, па је служено испред храма. Послије славске литије и резања славског колача, бесједом су се присутним вјерницима обратили Епископ Максим и Епископ Григорије. Домаћини ове парохије угостили су све присутне трпезом љубави коју су припремили у пaрохијској сали поред храма.

Бесједа Еп. Максима

Бесједа Еп. Григорија

Еп. Максим – Бесједа на Рођење св. Јована Крститеља у Полицама

Еп. Григорије – Бесједа на Рођење св. Јована Крститеља у Полицама

Слава Храма у Засаду

У недјељу 7. јула, на малом херцеговачком гробљу требињског насеља Засад, народ се окупио да прослави славу Храма: Рођење Светог Јована Крститеља. Свету Литургију служио је  отац Стеван Вукић парох у Гроцкој у Србији,   уз саслужење свештеника Николе Јанковића и Александра Илића. Послије Св. Литургије услиједила је Литија до темеља старог храма, гдје је одслужен помен свима који су сахрањени на овом гробљу. Затим се пред Храмом преломио славски колач, а добри домаћини приредили су трпезу љубави за све присутне. Вјерном народу бесједио је о. Стеван Вукић.

Тонски запис бесједе:

Слава Храма на Оровцу

На празник Рођења Св.Јована Крститеља-Ивандан, служена је Св.Божанствена Литургија у селу Оровац надомак Требиња. Ово је уједно и слава Св.Храма и села Оровца. Свету Литургију служили су свештеници: парох гатачки отац Данило Дангубић, надлежни парох отац Мирослав Ратковић и ђакон Јакша Окиљевић, уз присуство великог броја вјерника.

Домаћин овогодишње славе били су породица Шакотић, који су све госте срдачно дочекали и угостили.