Daily Archives: 19. августа 2013.

Преображење Господње – Слава Саборног храма и града Требиња

Преображење Господње слава Саборног храма и града Требиња и ове године свечано је прослављена. Пред сам празник осјећала се предпразничка радост у граду који је био испуњен великим бројем гостију, који су овом приликом у Требиње пристигли са разних крајева земље и иностранства.

Уочи великог празника служено је вечерње Богослужење са петохљебницом, које је служио Епископ г. Григорије са свештенством наше и других епархија. Потом је на Тргу Слободе, уз присуство бројних гостију и окупљеног народа, одржан концерт Гудачког квартета Београдске филхармоније. По завршетку концерта, присутнима се обратио бесједом “ О Његошу и Преображењу“ академик Матија Бећковић. Овом приликом, као дар наше Епархије и каменоресца и гуслара Вула Копривице, Емиру Кустурици је камене гусле уручио Матија Бећковић. Предпразничко вече је завршено величанственим концертом Владе Георгиева у башти Хотела Платани.

Бесједа Матије Бећковића на Тргу Слободе

На сам дан празника Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ Григорије уз саслужење Епископа Атанасија, те свештенста наше и других Епархија СПЦ. На Светој Литургији присутни су били и министар просвјете и културе Републике Српске Горан Мутабџија, министар правде Србије Никола Селаковић, градоначелник Требиња Славко Вучуревић са сарадницима, прослављени кошаркаш Дејан Бодирога, представници источнохерцеговачких општина, те бројни гости из Русије, Србије и Црне Горе. Послије читања Светог Јенђеља бесједом се вјерним обратио умировљени Епископ Атанасије. Велики број вјерног народа, нарочито дјеце, узео је учешће у Светом Причешћу. Након ломљења славског колача и освећења грожђа у порти храма, бесједио је Епископ Григорије. У порти храма приређена је и славска трпеза за сав присутни вјерни народ, као и пригодан културно-умјетнички програм. Као и сваке године, у општини је пререзан славски колач, а у име Епархије и ЦО Требиње старјешина саборног храма Стеван Ковачевић је честитао славу Града.

Бесједа Епископа Атанасија у Саборном храму

Бесједа Епископа Григорија у порти Саборног храма

На дан празника увече требињским улицама прошла је свечана Литија, у којој су учествовали Митрополит Црногорско-приморски г.Амфилохије, Eпископ Будимљанско-никшићки г.Јоаникије, Епископ Рашко-призренски г.Теодосије, умировљени Eпископ ЗХиП г.Атанасије, домаћин Eпископ г.Григорије, са преко педесет свештеника и монаха из наше и братских нам епархија. У Литији су узели учешће и предсједник РС г. Милорад Додик, министар Радислав Јовичић те бројне званице и гости. Код споменика Ослободиоцима Требиња сабраном народу обратио се Епископ Григорије. Владика Григорије уручио је Орден Светог Саве првог степена хуманисти Душану Радовићу у знак захвалности за хуманост и помагање православним породицама у Србији, Црној Гори и Републици Српској.

Бесједа Епископа Григорија код споменика Ослободиоцима Требиња

Еп. Григорије – Бесједа на Преображење код споменика Ослободиоцима Требиња