Daily Archives: 8. новембра 2013.

Слава храма у Домркама

Свети Великомученик Димитрије, слава је села Домрке надомак Фојнице гатачке. Храм посвећен овом Великомученику и Мироточивом Чудотворцу Солунском је један од најстаријих храмова на подручју Епархије Захумско-херцеговачке. Изграђен је у тринаестом вијеку, али је доживио бројна разарања и обнове, чак је мијењао и локацију у односу на првобитну.

Свету Литургију, на дан славе 8. новембра 2013.г.Г, служио је парох јереј Данило Дангубић уз присуство православних хришћана овога краја.

Домрчки храм се милошћу Божијом сада налази у врло добром стању. На дан, сада већ историјске, митровданске офанзиве (1992), у домрчком храму су Свету Литургију служили архијереји Митрополит Амфилохије (Радовић) и Владика Атанасије (Јевтић), што становништву овог села , много значи.

У потоњих осам година, у овом селу које броји десет домовa, рођено је четрнаестеро дјеце.

Празник Светог Димитрија у Невесињу

Литургијским сабрањем у Невесињу на празник Светог Димитрија началствовао је умировљени епископ Атанасије (Јевтић). У литургији је учествовао велики број вјерних из Невесиња и гости који су дошли да са борачком организацијом Републике Српске и општином Невесиње. У празновању су учествовали високи представници републичке власти, борачких опганизација, источно – херцеговачких и Невесињу побратимских општина. Делегацију владе Републике Српске предводио је министар рада и борачко-инвалидске заштите Петар Ђокић. У улози домаћина на Митровдан је у Невесињу био Пантелија Ћургуз предсједник републичке Борачке организације.

Владика Атанасије, бесједећи на јеванђеље, дотакао се много тема. Сјећао се ратних Митровдана које је са својим народом проводио у Невесињу и дивних примјера јунаштва, чојства, скромности и поштења ратника у тим страшним данима. Владика је вјерном народу приповиједао и тумачио најбитније дијелова житија светога Димитрија. Говорио је о косовском питању и томе какав значај има за нас питање Косова.

На крају литургије је у порти саборног храма преломљен славски колач борачке организације Републике Српске, а потом на спомен комплексу у насељу Гвозд одржан помен за све који су у последњем отаџбинском рату своје животе положили бранећи свој народ и своја огњишта.

У оквиру Митровданских свечаности у Невесињу су дан уочи празника и на сам празник светог Димитрија промовисане књиге „Нулта крвна група“ Славка Никића и „Српско срце Јоханово“ Веселина Џелетовића. Уочи празника је у ауторству господина Горана Дуке приређена свечана академија у којој је између осталих учествовао један од најпознатијих Невесињаца данашњице, прослављени глумац Небојша Глоговац.

Епископ Григорије посјетио изложбу „Романови“ у Москви

Епископ ЗХиП г. Григорије, заједно с предсједником Републике Српске г. Милорадом Додиком и члановима делегације Републике Српске, посјетио је у Москви изложбу „Романови“, посвећену 400-годишњици владавине познате руске царске династије . Госте је у обилaску изложбе пратио сабрат Сретенског манастира јеромонах Игњатије (Шестаков).

На изложби, кроз историју легендарне династије представљен је цијели период настанка државе. Експозиција која говори о прошлим вијековима заснива се на технологији XXI века. Преко три вијека руске историје коју је стварало 17 самодржаца династије Романов – од Михаила до Николаја Другог.

4. новембра, на Дан народног јединства, изложбу су отворили председник Русије Владимир Путин и Патријарх Московски и целе Русије Кирил. Изложбу је организовао Патријаршијски савет за Културу заједно с Министарством културе Руске Федерације.

Митровдан у Билећкој касарни

Празник Светог великомученика Димитрија прослављен је ове године свечано и у Билећкој касарни. Послије Свете Литургије и помена за страдале српске борце у последњем рату пререзан је славски колач који је припремила Борачка организација, која слави Светог Димитрија као свога заштитника. На молитвеном сабрању учествовао је велики број вјерника.